Přeskočit na obsah

Novoroční dárek pro diabetiky od VZP

Toto zařízení bude moci využít prakticky každý klient VZP, který nyní používá nebo by v budoucnu začal používat inzulinovou pumpu. Jde zhruba o 4 000 pacientů.

Na rozdíl od běžných inzulinových pump, kdy diabetik nosí část zařízení v držáku na opasku a odtud je inzulin veden hadičkami do těla, je nová pomůcka menší než krabička od sirek. Vzhledem k tomu, že náplasťovou inzulinovou pumpu musejí pacienti po třech dnech měnit, spotřebují jich deset za měsíc, což vyjde na 6 000 Kč. Měsíční úhrada od VZP bude činit 4 500 Kč, zbývající částku, tedy 1 500 Kč měsíčně, si zaplatí sám pacient. Úhrada bude podléhat schválení revizního lékaře.

Jak vysvětluje tiskový mluvčí VZP Mgr. Oldřich Tichý, těm diabetikům, kteří již pumpu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění mají, začne VZP na novinku přispívat až poté, co skončí životnost zařízení, které užívají (čtyři roky). Ke kompletnímu zařízení patří i samostatná ovládací jednotka ve velikosti menšího mobilního telefonu, která na dálku zajišťuje správné dávkování inzulinu a zároveň slouží jako glukometr. Její pořizovací cena je 7 000 Kč, i zde VZP 75 procent ceny hradí.

Jak ukazují dosavadní průzkumy mezi uživateli inzulinových pump, 89 procent z nich považuje náplasťovou novinku za významné usnadnění života. Oceňují zejména to, že bezhadičkové zařízení je vodotěsné a nenápadné, není tedy nutné jeho odpojování při určitých aktivitách. Právě kvůli tomu u klasických pump docházelo k přerušení toku bazálního inzulinu, a tedy i kolísání glykémie.

Jen loni byl diabetes diagnostikován u 548 886 klientů VZP a náklady na jeho léčbu přesáhly 6,87 miliardy korun, což je téměř polovina částky, kterou VZP ročně vydá na léčbu onkologických pacientů.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Bodnár: VZP chce více podporovat prevenci

24. 11. 2021

I když si Všeobecná zdravotní pojišťovna bude muset v příštích letech více hlídat náklady, u cílených bonifikací pro lékaře, které podporují prevenci…