Přeskočit na obsah

NÚKIB pomáhá zdravotnictví s kybernetickou bezpečností

Jaké kroky pro dostatečnou ochranu elektronických zdravotnických systémů před útoky hackerů a zajištění bezpečnosti pacientů dělá NÚKIB? Nejen že napřímo řešil a pomáhal řešit závažné kybernetické incidenty přímo ve zdravotnických zařízeních, ale mimo jiné rozeslal doporučení pro všechny poskytovatele zdravotnických služeb a vydal reaktivní opatření pro nemocnice včetně metodiky. Dále nabídl rozmanitou pomoc pro všechny nemocnice, například dal k dispozici osvědčený e-learningový systém kybernetické bezpečnosti, nabídl odborné provedení skenu (vyhledání) zranitelností v informačních systémech a ve spolupráci s CZ.NIC nabídl technicky vyspělý router Mox pro segmentaci modalit v nemocnicích.

Z prověrek kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví vyplynulo, že řada zdravotnických zařízení podceňuje odpovídající vzdělávání svých zaměstnanců, a to od IT pracovníků přes management, odborné lékaře až po podpůrný personál. Vzdělávání má být periodické, v různých úrovních a určené pro všechny, kteří přicházejí aktivně do styku s informačními technologiemi. Dále je důležité věnovat pozornost správnému nastavení informačních sítí, revidovat vzájemnou propojenost jednotlivých segmentů a citlivé oblasti co nejlépe chránit. Také je nezbytné pravidelně provádět zálohu dat na oddělené zařízení a mít ověřeno, že z těchto dat bude správně fungovat obnova provozu.

Existuje celá řada doporučení, ze kterých se dá vybírat pro konkrétní provozy a události. Řadu doporučení, co dělat a jak postupovat, najdete na našich stránkách https://www.govcert.cz/cs/informacni-servis/doporuceni/.

 

Radek Holý,

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost – NÚKIB

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Proč mají dětští psychiatři tolik práce?

27. 2. 2024

Je důvodem současného přetížení dětských psychiatrů nárůst těžkých případů, nebo spíše chybějící mezičlánky zajišťující včasnou a odbornou péčí o…

Proč transformovat síť nemocnic

23. 2. 2024

Nedostatek personálu, tlak na větší efektivitu, ale i vývoj medicíny a požadavky na kvalitu. To je jen několik důvodů, proč se změnám na mapě…