Přeskočit na obsah

Obavy o ústav na léčbu leukémie ožívají, je tu nový šéf

Praha - Celkem dva roky pracoval pražský Ústav hematologie a krevní transfuze bez vedení. Nyní má šéfa nového.

Exministryně zdravotnictví Daniela Filipiová těsně před odchodem z vlády minulý týden vybrala Marka Trněného. Ten doposud působil na I. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice.

Do čela ústavu ho dosadila i přesto, že odborná komise doporučila jiného odborníka - Petra Cetkovského z klinického úseku hematologického ústavu.

Mezi pacienty tak proto opět ožilo podezření, zda nechce ministerstvo přece jen ústav zrušit a sloučit s nemocnicí.

Petice a demonstrace

První pokus se odehrál v listopadu roku 2007.

Uznávaného odborníka Pavla Klenera odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Důvod: Pavel Klener nesouhlasil se způsobem, jak chce ministerstvo sloučit ústav s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Klener tvrdil, že sloučením by přišel ústav o prestižní mezinárodní akreditaci a rozpadl by se.

Klenera podporovala Česká lékařská komora, ČSSD, Strana zelených a zdravotnické odborové organizace. Pacienti i zaměstnanci psali petice, před ministerstvem zdravotnictví se dokonce konala demonstrace zhruba dvou stovek lidí.

Tomáš Julínek si ale stál na svém. Spojení obou pracovišť podle něj přinese ekonomický užitek. "Ušetří se ročně asi 20 milionů korun," uvedl tehdy Julínek.

Jako součást Všeobecné fakultní nemocnice, která se má podle plánů ministerstva přeměnit na univerzitní nemocnici, měl mít ústav podle Julínka snazší cestu k evropským penězům.

Zvolen pěti hlasy ze sedmi

Dnes téma opět ožívá. Odborná komise sice do čela ústavu doporučila Petra Cetkovského, ministryně v demisi Daniela Filipiová ale nakonec zvolila jinak.

"Vyhrál Cetkovský, to vám můžu potvrdit, protože jsem byl členem komise. Ale podmínky výběrového řízení jsou takové, že komise má jen doporučující charakter. Ministryně se může rozhodnout jinak," podotkl Jiří Vorlíček z České onkologické společnosti.

Cetkovského podle něj komise doporučila proto, že už v hematologickém ústavu delší dobu působí a je to schopný lékař i organizátor. Ze sedmi členů komise mu svůj hlas dalo pět lidí.

Filipiová: Řekli mi, že vyhrál

"Toho výběrového řízení se za ÚHKT zúčastnil docent Cetkovský. Pokud byl vybrán, je otázka, proč nebyl jmenován. Jsou tu i další zajímavé otázky. Například proč to udělala ministryně v demisi. Nebo proč nevypsali nové výběrové řízení, když uplynulo čtyřicet dní od původního výběrového řízení. To by podle zákona měli," podotýká muž, který situaci v ústavu zná, ale nepřeje si zveřejnit své jméno.

Nabízí se podle něj i další vysvětlení: Na spojení obou zdravotnických zařízení může mít zájem řada lobbistů. Všeobecná fakultní nemocnice i hematologický ústav totiž stojí na lukrativních pozemcích v blízkosti Karlova náměstí v samém centru Prahy.

A jak jmenování Marka Trněného šéfem hematologického ústavu vysvětlila samotná exministryně Daniela Filipiová?

"Tak to teď po mě chcete moc. Já se přiznám, že si to moc nepamatuju. Ale vím, že když jsem ho podepisovala, tak mi bylo řečeno, že vyhrál výběrové řízení," řekla o novém řediteli ústavu Filipiová.

Její náměstek Marek Šnajdr se později všechny obavy pokusil vyvrátit. "Ministerstvo ani nově jmenovaný ředitel neplánuje slučování s VFN ani s jiným zdravotnickým zařízením. Ministerstvo podporuje projekt úzké spolupráce obou samostatných pracovišť," napsal deníku Aktuálně.cz.

aktualne.cz, Veronika Rodriguez


Zdravotnická kopaná

Sociální demokracie slavně vyhrála krajské volby s tématem rušení poplatků ve zdravotnictví na praporu a hodlá s ním zřejmě vystačit ještě v příštích dvojích volbách. Mezitím si však uřízla ostudu pokusem spojit poslanecké hlasování o poplatcích s osudem zahraničních misí české armády. A nepoučila se, máme tu druhé jednání.

Tentokrát přišli David Rath a Zdeněk Škromach s pohrůžkou, že když nebude po jejich, ČSSD nevysloví důvěru vládě Jana Fischera. Tedy právě té vládě, o jejíž existenci rozhodla odstřelením Topolánkova kabinetu uprostřed evropského předsednictví a kterou spolu s ODS a zelenými pracně uplácala.

Záminkou pro tuto krkolomnou akci má být výrok novopečené ministryně Dany Juráskové, že je proti rušení poplatků. Jako by na něm záleželo, když rozhodnutí je v rukou poslanců a senátorů. Fischer je jen rukojmím. Zdravotnictví je však těžké politikum pro všechny strany. Na ministerském webu se včera objevila zpráva, začínající podezřele kulantní větou:

"Ministerstvo zdravotnictví ukončilo výběr nového ředitele Ústavu hematologie a krevní transfuze, kdy byl dnem 11. 5. do funkce jmenován doc. MUDr. Marek Trněný, CSc." Ani slovo o tom, že proběhlo výběrové řízení, v němž byl pěti hlasy ze sedmi vybrán někdo jiný.

Nic proti docentu Trněnému, je to vysoce kvalifikovaný odborník, nic proti Daniele Filipiové, která to jmenování stihla mezi dveřmi, přičemž přiznala, že ji obelhali, pokud jde o výsledek konkurzu. Formálně je všechno v cajku, ministryně má právo rozhodnout po svém, pochybnosti jsou však mnohé. Potvrzuje se totiž dojem, že Filipiová fungovala jako ozdoba pro nápravu nedobrého dojmu z Tomáše Julínka a že za ni rozhodovali jiní.

Především se ale stále šíří zvěsti, že jde jen o pokračování záměru přifařit samostatný Ústav hematologie a krevní transfuze ke Všeobecné fakultní nemocnici, kvůli němuž Julínek v listopadu 2007 vyhodil z ředitelské funkce profesora Pavla Klenera. Ale také se Prahou šířil vládní dokument, podle něhož se celá VFN má "strategicky" odstěhovat z lukrativních pozemků v centru Prahy, což je též původně julínkovina.

Je dobře, že to náměstek Marek Šnajdr popřel. Ne nadarmo se mu přezdívá centrální mozek ministerstva. Ale především bychom si teď asi měli přiznat, že podivnosti při jmenování šéfa jakéhosi léčebného ústavu, byť třeba i světově proslulého, jsou směšné ve srovnání s překvapivým výběrem nového trenéra naší fotbalové reprezentace.

V tomto vážnějším případě se objevily i odborné termíny jako "nehorázná prasárna", což by se ovšem v kontextu zdravotní politiky zajisté nehodilo.

Právo, Jiří Franěk

Zdroj: aktualne.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…