Přeskočit na obsah

Obecně rozšířený virus může podle vědců ničit rakovinné buňky

Obecně rozšířený virus, který člověku neškodí, je podle amerických vědců s to ničit rakovinné buňky v lidském těle. Badatelé soudí, že tento poznatek by se mohl uplatnit při vyvíjení nových léčebných metod. Virem, který se nazývá AAV-2 (adeno-associated virus typu 2), je infikováno přibližně 80 procent populace.

"Naše výsledky naznačují, že AAV-2, jímž je infikována většina lidí, ale který nezpůsobuje žádné známé choroby, zabíjí řadu druhů rakovinných buněk a nepoškozuje zdravé buňky," uvedl mikrobiolog Craig Meyers. "Soudíme, že AAV-2 rozpozná, že rakovinné buňky jsou abnormální, a že je ničí. To znamená, že na základě AAV-2 by mohl být vyvinut nějaký protirakovinný činitel," podotkl.

Na setkání Americké virologické společnosti Meyers sdělil, že u žen, které byly infikovány tímto virem a rovněž virem HPV, který způsobuje rakovinu děložního krčku, se tato zhoubná nemoc vyvinula méně častěji než u žen, jež byly infikovány pouze virem HPV. AVV-2 se nemůže sám replikovat. K tomu potřebuje jiný virus. S pomocí druhého viru však AVV-2 usmrcuje rakovinné buňky.

Meyersův tým infikoval skupinu lidských buněk virem HPV a poté virem AAV-2. Při experimentu buňky infikované oběma viry zahynuly do šesti dnů. Podobně tomu bylo s buňkami rakoviny prsu nebo prostaty. Badatelé považují za důležité, že AAV-2 nepoškozuje zdravé buňky. Tato skutečnost by podle nich mohla vést k vývoji nových léčebných metod. Dosud nejužívanější terapie - ozařování a chemoterapie - postihují rakovinné i zdravé buňky.

Virus AAV-2 zajímá rovněž vědce, kteří se zabývají genovou terapií. Ti zkoumají možnost dopravovat jím do těla geny, které potlačují různé choroby. Rovněž v tomto případě je středem pozornosti kvůli tomu, že nemá škodlivé účinky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…