Odborníci: O seniory by se měly více starat rodiny i stát
Počet lůžek v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) v Česku již dnes nestačí uspokojit zájem klientů a situace se zřejmě s očekávaným stárnutím české populace bude dále zhoršovat. Na rostoucí potřebu zvýšení počtu zařízení pro nemocné seniory by proto měl již nyní myslet stát. Důležité je však také zvýšení zájmu o stárnoucí příbuzné u jejich dětí a vnuků. ČTK to řekl Václav Ptáček, ředitel právě znovuotevřené léčebny v pražských Vršovicích.
"Těchto zařízení je všeobecně nedostatek," uvedl Ptáček. Například ve vršovické léčebně bude za rok po celkovém dokončení rekonstrukce přes 100 lůžek; o všechna je zájem již nyní. Podle Ptáčkova odhadu dokonce zájem klientů v metropoli o místa v LDN třikrát až čtyřikrát převyšuje nabídku.
"Já myslím, že to úřadům dochází, ale není politická vůle k tomu, aby přišly nějaké radikální změny," uvedl. Podle jeho názoru by se proto na péči o své seniory měly více podílet rodiny za větší podpory státu. Zájem rodin pečovat o staré lidi je však podle něj malý, a to v celé západní Evropě. "Ztrácejí o to zájem. Všude jinde pečuje o své staré příbuzné rodina, děti a vnuci. U nás se tohle ztratilo a všeobecně převládá názor, že se má postarat stát. Ten to ale nezvládá," řekl. "Musí se změnit přístup rodiny, aby (o to) měla zájem," míní.
Úřady však přitom podle něj lidem snahu pečovat o nemohoucí příbuzné příliš neusnadňují. "Když se někdo doma stará o takto postiženého pacienta, je to finančně hrozně náročné," vysvětlil Ptáček; celodenní péče o příbuzného tak pro rodinu znamená velké ztráty příjmů. Podle Ptáčka by proto bylo nejvhodnější zkombinovat domácí péči o nemocné seniory s péčí ústavní.
Zájem veřejnosti o životní podmínky seniorů zejména v léčebnách dlouhodobě nemocných vzbudil v létě článek v Mladé frontě Dnes. Její reportér tam pracoval několik dní a napsal, že nedodržují pitný režim pacientů, řada jich nemá signalizaci k přivolání sestry a údajně se tam i falšuje dokumentace. Podle odborníků však politici přes sliby žádné řešení zlepšení životních podmínek seniorů nenabídli.
"Ve chvíli, kdy je nedostatek personálu a je přetížený, se může stát i takováhle věc," míní Ptáček. V nově otevřené léčebně chce proto podobným situacím předejít pečlivým výběrem pracovníků, kteří nejprve musí úspěšně podstoupit osobnostní testy.
"Zároveň všichni procházejí kurzy a školením, jaký mají mít přístup k lidem, pacientům, příbuzným i navzájem k sobě, a jak by měli řešit, kdyby se dělo něco podobného," vysvětlil Ptáček, podle něhož jsou v léčebnách často důležitější morální vlastnosti zaměstnanců než jejich pouhá zdravotnická odbornost.
Zdroj: ČTK