Odborníci: Výdej léků na recept i bez receptu jen výjimečně
Purkyňova lékařská společnost soudí, že výdej některých léků i bez receptu by měl být spíše výjimečný. Lékárny nyní prodávají bez receptu léky pro samoléčbu běžných potíží. Od ledna 2009 by měly prodávat také léky, které jsou zatím jen na recept. Pro chronické pacienty, například s vysokým tlakem, to prý může být rizikové. Neuvidí je lékař, aby zhodnotil změnu zdravotního stavu. S návrhem, který dal k připomínkám Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), předsednictvo Purkyňovy společnosti proto nesouhlasí.
"S využitím systému podle předložených obecných principů není možno v současné době souhlasit," uvádí se ve stanovisku předsednictva České lékařské společnosti J. E. Purkyně, jež obdržela ČTK. Společnost sdružuje lékaře všech odborností.
Proti návrhu je také Česká lékařská komora, hrozí kvůli tomu trestním oznámením. Návrh kritizuje i Sdružení ambulantních specialistů a Česká gynekologická a porodnická společnost. Podle lékárníků ale jsou podmínky pro výdej tak přísné, že je bezpečnost pro pacienty zaručena.
Nová skupina léčiv s omezením vzniká i proto, aby výrobci nelegálních drog nemohli kupovat velké množství léků, z nichž je vyrábějí. "Ani v důvodové zprávě jsme ale nenalezli záměr širokého rozšíření nové skupiny i na přípravky pro chronická onemocnění. Nejsme si proto jisti, zda toto rozšíření bylo záměrem zákonodárců," uvedli odborníci z Purkyňovy společnosti.
Nejsou jim jasná kritéria, podle kterých se budou léky do nové skupiny zařazovat. Příliš obecně jsou prý popsána omezení pro výdej. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že k odborné diskusi byl předložen zatím jen návrh, lékaři se mohou vyjádřit ke kritériím i okruhu léků.
Když potřebuje pacient léky na delší dobu, lze to podle lékařů řešit opakovaným předpisem nebo předepsáním většího množství přípravků.
Pokud budou moci lékárníci vydávat léky z nové skupiny, měli by ověřit v centrálním úložišti dat, zda lékař už dříve pacientovi lék předepsal. Museli by to zapsat, aby si lékař mohl zpětně ověřit, že jeho pacient dostal lék i bez receptu.
"Při vydání léku v průběhu onemocnění nám není jasná právní odpovědnost farmaceuta za léčbu. Předpokládá se, že převezme pacienta do péče na dobu, na kterou mu vydá přípravky?," ptají se ve stanovisku odborníci. Připomínají, že bez nahlédnutí do zdravotní dokumentace nemůže lékárník dobře zhodnotit zdravotní stav nemocného, navíc k tomu není školen.
Výdej vybraných léků bez receptu by podle Purkyňovy společnosti měl být možný jen za jasně daných podmínek, na nichž se dohodnou odborné společnosti a SÚKL. Purkyňova společnost nabízí k tomu své odborníky.
Zdroj: ČTK