Přeskočit na obsah

Odborník: Hodnocení fotoprotektivních přípravků je matoucí, musí se změnit

"U fotoprotektivních přípravků panuje v současné době zmatek v označování ochranných vlastností na etiketách. Výrobci by proto měli všichni používat stejný systém jejich hodnocení,“ požaduje britská Královská farmaceutická společnost (Royal Pharmaceutical Society).

Opírá se přitom o výsledky průzkumu provedeného u 2000 britských respondentů, jenž ukázal, že každý pátý nevěděl, že SPF označuje stupeň ochrany pouze proti UVB složce radiace a nezahrnuje již informaci o účinnosti ochrany před UVA oblastí slunečního záření.

Přitom ochrana proti UVA má svůj vlastní samostatný systém hodnocení. Právě tato část spektra slunečního záření je zodpovědná za změny v epidermis i dermis jako jsou fotoimunosuprese, fotokancerogeneze a urychlené aktinické stárnutí pokožky.

Účinnost fotoprotekce před UVB zářením, které způsobuje erytém pokožky, je na etiketě produktu označována hodnotou SPF (sun protective factor, tzv. Greitherův index).

Ale důležitou informací je i hodnota ochrany před ultrafialovým zářením typu A – ale tuto informaci na etiketě podle průzkumu hledá jen každý třetí spotřebitel.

Při nákupu slunečních filtrů, tzv. sunscreenů, by se však lidé měli zajímat nejen o hodnotu SPF, ale i o úroveň ochrany před UVA, jež je označena prostřednictvím hvězdičkového ratingu nebo symbolem představovaným písmeny UVA uvnitř kruhu (evropské značení, jež znamená, že UVA protekce představuje nejméně třetinu hodnoty SPF).

Hvězdičkové schéma hodnocení se pohybuje od nuly k pěti a označuje procento UVA radiace pohlcené či odražené UV filtrem ve srovnání s UVB.

"Lidem by se neměla podávat zbytečně komplikovaná duální informace o stupni poskytované ochrany slunečního filtru,“ uvedla profesorka King's College London a vedoucí vědeckého týmu v Královské farmaceutické společnosti Jayne Lawrence s tím, že výrobci by měli systém hodnocení zjednodušit a poskytovat srozumitelnou informaci o účinnosti celkové fotoprotekce: nízké, střední, vysoké a velmi vysoké.

Podle ní totiž jen osm procent dotázaných vědělo, že hodnota SPF uvedená na etiketě výrobku se vztahuje pouze k UVB složce záření. A každý čtvrtý v průzkumu uvedl, že neví, co hodnota SPF znamená. Celkem 15 procent respondentů přiznalo, že se dosud nikdy nezajímali o ochranný faktor filtru, který používali.

Organizace Cancer Research UK doporučuje pro Velkou Británii venku na přímém slunci použít každé dvě hodiny fotoprotektivní přípravek v množství představujícím „dvě polévkové lžíce“, a to na tvář, krk a paže.

Odborníci také radí lidem, aby se sekundárně chránili v rámci behaviorální fotoprotekce, například aby se vyhýbali pobytu na přímém slunci mezi 11. a 15. hodinou, aktivně v té době vyhledávali stín apod. Nadměrná expozice UV záření je totiž hlavní preventabilní příčinou karcinomu kůže - a to jak v případě maligního melanomu, tak i nemelanomových typů kožních tumorů, tvrdí Cancer Research UK.

Slunce je hlavním zdrojem přírodního UV záření, ale obdobnou zátěž pokožky způsobují i solární lůžka či solární lampy, jež jsou zdrojem technického UV záření.

Studie publikovaná v odborném časopise British Journal of Cancer odhaduje, že 86 procent případů melanomu, jež jsou každý rok diagnostikovány ve Velké Británii, jsou spojeny s příliš velkou expozicí slunečnímu záření a nadměrnému využívání solárií.

podle BBC zaznamenala MT

cin

 

 

 


Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…