Odbory chtějí odsun zákona o nemocnicích
Zdravotnické odbory chtějí odsunout zákon o neziskových nemocnicích až na leden 2008. Do té doby bude podle nich dost času na jeho opravy. Podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra jinak hrozí, že zaměstnancům nemocnic, jež se změní v neziskové, klesne plat i o několik tisíc korun měsíčně. Schlanger dnes novinářům řekl, že odboráři jsou připraveni za své platy i stávkovat.
"Tato situace jen potvrzuje, že zákon o neziskových nemocnicích je legislativní zmetek a měl by být co nejrychleji změněn," sdělil ČTK místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.
Problém podle Schlangra spočívá v tom, že podle zákona o neziskových nemocnicích budou jejich zaměstnanci pobírat plat podle zákona 143, kterým garantuje tarifní tabulky vláda. Tento zákon se však bude od ledna vztahovat jen na vojáky ve služebním poměru. Zaměstnanci nemocnic tak budou mít smluvní, tedy nižší platy vymezené jen minimálním tarifem.
Opravy v zákoníku práce, kterými by se rozpor rovněž řešil, zdravotničtí odboráři podle Schlangra odmítají. Obávají se, že by změn v zákoníku využili poslanci k dalším úpravám, s nimiž by odbory nesouhlasily.
Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky má zaměstnanec akciové společnosti minimální tarif 11.260 korun, jeho kolega v příspěvkové nemocnici má podle odpracovaných let od 9830 do 15.030 korun měsíčně. Rozdíl mezi oběma je až 3770 korun.
Zdravotní sestra v akciové společnosti má minimální tarif 11.260 korun, sestra ve státní nemocnici má při nástupu 12.530 korun, po 30 letech praxe 17.320 korun měsíčně. Rozdíl je přes 6000 korun.
Lékař standardního oddělení v soukromé nemocnici má nárok na 16.120 korun, lékař v příspěvkové organizaci 20.420 korun při nástupu, v nejvyšší části tabulky 28.250 korun, rozdíl činí 12.130 korun.
Nemocnice, které odměňují zaměstnance podle vládních tarifů, jim dávají i další peníze v podobě osobního hodnocení, příplatků za práci ve směnných provozech či na onkologických odděleních. Jednotlivé příplatky se pohybují v řádu stovek až tisíce korun, což celkový příjem dále navyšuje.
Podle statistiků činil loni průměrný plat v akciové společnosti 16.786 a ve státních nemocnicích 19.761 korun, to je rozdíl 2975 korun, tedy 18,5 procenta.
U zdravotních sester činí tento rozdíl 3005 korun - 15.750 v akciovkách ku 18.755 ve státních nemocnicích, u lékařů je rozdíl zhruba tisícový, 37.750 ku 18.755 korunám. Průměrná mzda v Česku je 20.000 korun.
Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková ČTK sdělila, že za nesoulad v zákonech nenese zodpovědnost toto ministerstvo. "Vzhledem k tomu, že zákon o neziskových nemocnicích neprošel připomínkovým řízením, nemohlo se k němu ministerstvo práce vyjádřit a eventuálně upravit návrh zákoníku práce," uvedla.
Zdroj: ČTK