Přeskočit na obsah

Odbory: Přidáno dostane jen část

Na vyšší příjmy od září se může těšit jen část zdravotníků. ČTK to dnes řekl místopředseda Odborového svazu zdravotnictví Milan Zaoral. Jestliže vláda rozhodla, že tarifní platy stoupnou lékařům, sestrám, zdravotníkům a sanitářům o osm procent, týká se to jen těch, kteří pracují ve státních nemocnicích.

"Je to mediální bublina, například v Plzeňském kraji není kromě fakultní nemocnice ani jedna, na kterou by se zvýšení vztahovalo," řekl Zaoral. Nemocnice, které byly převedeny na obchodní společnosti, se totiž řídí jiným platovým předpisem. Podle prezidenta České lékařské komory Davida Ratha jsou ve zprivatizovaných nemocnicích v průměru o pětinu nižší platy než ve státních zařízeních. "Nejnovějším rozhodnutím vlády se tento rozdíl ještě prohloubí," řekl dnes novinářům Rath.

Ačkoli se tedy mluví o 93.000 lékařů, sester, zdravotníků a sanitářů, zvýšení se jich dočká mnohem méně. Kraje počítají s další privatizací nemocnic k lednu příštího roku, a tak se nynější zvýšení nebude vztahovat minimálně na polovinu zdravotníků, odhadl Zaoral. Odbory podle něj zpracovávají analýzu, z níž bude jasné, kolik zdravotníků si vlastně polepší. Ve státních nemocnicích stoupne průměrná mzda lékaře asi o 2000 korun a sestry asi o 1500 korun. Lékaři by tak mohli mít průměrně zhruba 40.000 a sestry 19.000 korun měsíčně.

Ředitelé nemocnic varují, že na zvýšení nebudou mít. Rath to vyvrací. Podle něj dostali peníze s předstihem - od ledna mají od pojišťoven tři procenta navíc, ve druhém pololetí to bude až pět procent oproti loňsku. Současně dostali možnost prodloužit čekací doby na některé drahé výkony, což jim přinese další úspory. "V prvním pololetí tak dostali prostor asi sedm procent, ve druhém to bude kolem deseti," dodal Rath.

Další peníze do nemocnice se dostanou tím, že od ledna příštího roku začne platit nový seznam zdravotnických výkonů, v němž je navýšena cena lékařské práce.

Tím pádem dostanou více také soukromí lékaři. Mluvčí Koalice soukromých lékařů Jan Jelínek ČTK řekl, že praktiků se to téměř nedotkne. Paušální platba za registrovaného pacienta tvoří 85 procent jejich příjmů. "Nárůst ceny práce se projeví v 15 procentech příjmů, to ani nepokryje inflaci a rozhodně se to nedá přirovnávat k osmiprocentnímu růstu tarifních mezd," řekl.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…