Přeskočit na obsah

Odbory se bojí zániku nemocnice v Kutné Hoře, píšou premiérovi

ČTK to dnes sdělila Marie Klírová z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Středočeský kraj jako zřizovatel o osudu nemocnice jedná. Podle VZP jsou ale změny výsledkem dohody zástupců nemocnice, kraje a Svazu zdravotních pojišťoven.

V dopise odboráři vyjadřují nesouhlas s úspornými opatřeními, které zavedla vláda Petra Nečase (ODS). Rozhodnutí pojišťovny vidí jako jejich důsledek. "VZP se rozhodla omezit v kutnohorské nemocnici akutní lůžkovou péči způsobem, který nezvratně povede k postupnému zániku současné nemocnice v turistickém centru s 22 tisíci obyvateli," uvádějí v dopise odboráři.

"VZP se ostře ohrazuje proti nařčení, že se jedná o její svévolné a jednostranné rozhodnutí, na jehož základě by došlo k útlumu lůžkové péče. Všechny změny probíhají po sérii jednání a dohodě se zástupci nemocnice, Svazu zdravotních pojišťoven i Středočeského kraje," řekl ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý. "Bylo dohodnuto, že od 1. července bude v nemocnici poskytování chirurgické péče nadále pokračovat. A to v takové formě a rozsahu, aby byla pro klienty VZP i v budoucnu zajištěna v tomto regionu nejkvalitnější a nejdostupnější možná péče," doplnil.

Podle odborářů ale zmizí pracovní místa, odejdou vysoce kvalifikovaní odborníci, klesne dostupnost zdravotní péče, pacientům stoupnou náklady a budou následovat další negativní ekonomické dopady. "Nedopusťte pokračování tupých škrtů v režii VZP, které povedou leda k růstu nezaměstnanosti a k celkovému útlumu v regionu. Naopak udělejte vše pro zachování současného rozsahu poskytované péče v kutnohorské nemocnici," žádají premiéra.

Odboráři také v dopise uvádějí, že Středočeský kraj proti postupu VZP nic neudělal. Krajská radní pro zdravotnictví Jiřina Fialová (KSČM) ČTK řekla, že to není pravda. "S VZP jsme jednali naposledy 10. února. Jako radní jsem podpořila zachování akutní a následné péče i širokého spektra ambulancí," uvedla Fialová, která plánuje další pokračování jednání.

Kutnohorská nemocnice spadá pod Nemocnici Kolín. Její ředitel Petr Chudomel řekl, že případný zánik nemocnice naprosto vylučuje. "Jedná se o rozsahu spektra úkonů chirurgické péče. Pojišťovna jej chce částečně omezit a ušetřit, ale my snažíme se při vyjednávání dosáhnout maxima," uvedl. Veškerá ostatní péče bude v nemocnici zachována.

Jednání se svazem pojišťoven, který navrhoval zrušení akutní péče, začala už v roce 2012. Tehdy se vedení nemocnice podařilo akutní péči zachovat. Jejímu rozsahu pomáhá právě propojení s kolínskou nemocnicí. Smlouvu s pojišťovnou nemocnice kvůli proplácení úkonů musí mít podepsanou. "Naše vyjednávací pozice není silná, ale snažíme se, aby v balíčku proplácených úkonů v kutnohorské nemocnici bylo úkonů co nejvíce," sdělil Chudomel.

Výzvu na podporu kutnohorské nemocnice podepsalo 200 zaměstnanců a následně 2317 obyvatel Kutné Hory a okolí. Nemocnice Kutná Hora je ve vlastnictví Středočeského kraje a provozuje ji Oblastní nemocnice Kolín.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…