Přeskočit na obsah

Oddělení zavřeno. Nejsou sestry

Brno/ Šestnáct lůžek na I. chirurgické klinice Fakultní nemocnice u svaté Anny je už měsíc prázdných. Klinice chybějí zdravotní sestry, proto uzavřela jedno ze svých oddělení. A pacientům odkládá operace někdy i o měsíc.

"Ano, chybí nám osm až deset sester. Dělá nám to velké problémy a část pacientů jsme k operacím museli přeobjednat, " potvrdil přednosta kliniky Ivan Čapov. Podle něj se to ale netýká akutních zákroků, jen drobných operací kýly nebo žlučníku.

O tom, jak je odklad operace nepříjemný, ví své Jan Rumpholz. Ten na svoji operaci křečových žil musel v bohunické nemocnici čekat oproti plánu o dva dny déle. "Měl jsem obavy, takže ty dva dny navíc jsem strávil ve stresu, " vzpomněl na rok starou událost důchodce z Brna.

Čekají měsíce

Na I. chirurgické klinice u Svaté Anny mají pacienti odklad mnohem delší. Někdy čekají i měsíc. "Snažíme se všem vysvětlit, proč operaci odkládáme. Současná situace je nepříjemná nejen pro pacienty, ale samozřejmě i pro lékaře, " řekl přednosta. Klinika, na které pracuje sto dvacet zdravotních sester, nemá žádnou personální rezervu.

A sestry odcházejí k soukromým lékařům nebo i do nemocnice v Bohunicích. Hlavním důvodem, proč mění zaměstnavatele, je ve většině případů náročnost práce ve třísměnném provozu a nízké mzdy. A také to, že klinika drží nepřetržité pohotovostní služby.

"Sestry tady pracují prakticky neustále pod velkým tlakem, někdy dokonce odcházejí domů i s pláčem, " vylíčil situaci člověk, který poměry v nemocnici zná. Své jméno nechce zveřejnit, redakce je ale zná. Podle něj by například pomohlo střídat pohotovost s II. chirurgickou klinikou.

Ředitel nemocnice Petr Koška jednoznačně odmítá, že by měl s nedostatkem sester problémy. "Jde o kombinaci několika faktorů, mezi které patří i pracovní neschopnost zaměstnanců. Rozhodně ale neomezujeme péči o pacienty, " tvrdí.

Oddělení prý na I. chirurgické klinice opět otevřou do měsíce. O to, že bude prázdné, se přednosta rozhodně nebojí. Nové operace nyní lékaři totiž objednávají až na březen nebo duben příštího roku. Svatá Anna rozhodně není v nedostatku sester výjimkou. Tento problém trápí i ostatní nemocnice na Brněnsku. V Tišnově sázejí například na sestry ze zahraničí.

"Přicházejí hlavně ze Slovenska, ale po zavedení eura na Slovensku už i jejich zájem o práci opadá, " vysvětlila Pavla Martinková z personálního oddělení tišnovské nemocnice. Sestry chybějí i bohunické fakultní nemocnici. Z ideálních patnácti stovek jich postrádá sto třicet.

"Provoz zatím neomezujeme, je to ale na úkor přesčasů a vyšší pracovní zátěže zaměstnanců. V únoru jsme spustili velkou náborovou akci, tak doufáme, že nám pomůže, " řekla náměstkyně ředitele Fakultní nemocnice Brno Erna Mičudová. Podle ní nemocnice oslovila všechny vzdělávací instituce v kraji, kde se učí nelékařský zdravotnický personál.

Regionální deníky, Gabriela Peringerová

Zdroj: Regionální deníky

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…

Sir Michael Anthony Epstein (1921–2024)

22. 4. 2024

Sir Michael Anthony Epstein, patolog, který identifikoval první známý lidský onkogenní virus, zemřel 6. února ve věku 102 let. Jeho tým zkoumající…