Přeskočit na obsah

Odměna za miliardovou díru

Ještě začátkem února se pod šéfem největší české zdravotní pojišťovny třásla židle. Pád Pavla Horáka připravovali zástupci Věcí veřejných. Sepsali dokonce trestní oznámení. Důvod? Špatné vedení pojišťovny a "nehospodárné projekty".

"Véčkům" vadil třeba miliardový projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Brojili proti očkovacímu programu Avenier či zakázkám na informační technologie. Členové ostatních politických stran se změně ve vedení nebránili.

"Všichni jsme odvolatelní," souhlasil v zimě s průvanem na postu šéfa VZP třeba sociální demokrat a člen správní rady Jaroslav Krákora. Proti byli jen občanští demokraté.

O čtvrt roku později je ale všemu jinak: správní rada má tento týden v plánu zasedání, kde se bude naopak hlasovat o odměnách pro Horáka. "Budou v řádu statisíců," přiznává Jiří Schlanger, který byl do správní rady nominován vládou. A znovu panuje široká shoda: šéf pojišťovny si peníze podle většiny oslovených politiků ze správní rady zaslouží.

Odměny Horákovi přiklepnou dokonce i přesto, že pojišťovna skončila se schodkem přes čtyři miliardy korun, jak teď ohlásila správní rada. "Hospodaření dopadlo hůř, než to dopadnout mělo, to je pravda. Vždycky je ale třeba sledovat také to, jak to dopadlo vůči zdravotně-pojistnému plánu a předchozímu roku," omlouvá propad Schlanger. Ztráty prý neplynou ze špatných manažerských rozhodnutí, ale z příliš velkorysého počtu nemocnic a ambulancí. A to už se snaží

Horák změnit. "Nechali jsme si udělat audit. Vyšlo najevo, že smluvních vztahů je příliš mnoho. Zdravotnická zařízení nejsou pod žádným tlakem a myslí si, že můžou VZP kdykoli pumpnout," tvrdí Schlanger.

Nepořádný součet

Číslo čtyři miliardy je ale podle kritiků šokující. Při jednoduchém srovnání, kolik peněz loni vybrala VZP na pojistném a kolik vydala na zdravotní péči, totiž vyjde schodek "jen" kolem 406 milionů korun. Vyplývá to dokonce ze zprávy, kterou v únoru vydala sama VZP.

"Pojistné včetně prostředků plynoucích z přerozdělení činilo 139,9 miliardy korun. Náklady na zdravotní péči dosáhly výše 140,3 miliardy," uvádí zpráva.

Šéf Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala se proto nad čtyřmiliardovou cifrou pozastavuje: "To číslo se mi vůbec nezdá." Schlanger ze správní rady VZP ale tvrdí, že v původním součtu prostě nebyla řada položek započtena. Teď už tam ale jsou. Větší propad mají podle něho na svědomí například peníze, které putovaly na závazky z předchozích let. Víc vysvětlit nechce, stejně jako dalších pět členů správní rady, které TÝDEN oslovil.

Spokojení správci

Každopádně je správní rada s hospodařením spokojena. Podle jejího člena a občanskodemokratického poslance Borise Šťastného je prostě VZP řízena dobře a kráčí správným směrem.

"O žádném odvolání neuvažujeme," říká i jeho kolega ze správní rady Michal Babák. Mimochodem poslanec Věcí veřejných, který ještě v únoru osobně vedl tažení proti Horákovi. Vystoupil tehdy dokonce veřejně a prohlásil: "Po poradě s právníky jsme se rozhodli připravit trestní oznámení na generálního ředitele VZP Pavla Horáka."

Veronika Rodriguez

TÝDEN

Zdroj: TÝDEN

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…