ODS a ČSSD: boj o libereckou nemocnici
Mezi sociálně demokratickým vedením Libereckého kraje a občanskodemokratickým vedením města Liberce se rozpoutal boj o libereckou nemocnici. Zatímco představitelé kraje chtějí, aby se z ní v dohledné době stala ze současné akciové společnosti nezisková organizace, město Liberec je zásadně proti. Může si to dovolit, je druhým, i když menšinovým vlastníkem.
"Převedení krajských nemocnic v Liberci a České Lípě na neziskové společnosti je prioritou našeho volebního programu, hned za zrušením poplatků ve zdravotnictví," tvrdí od svého nástupu do funkce liberecký hejtman Stanislav Eichler. Podle něj by se to v České Lípě, jejímž jediným vlastníkem je kraj, mohlo povést už k polovině letošního roku. S Libercem bude situace pod něj složitější, téměř pětinu akcií totiž drží město Liberec.
"Děláme přípravné kroky k tomu, abychom to mohli provést," říká Eichler. "Tím prvním bude změna ve vedení dozorčích rad a následně chceme udělat prověrku hospodaření. Zajímá nás i to, proč z původně pětiprocentního podílu se během vyjednávání o vstupu Liberce do společnosti stalo víc než osmnáct procent, když vkládaný majetek města zůstal stejný."
Podle ČSSD je nezisková organizace vhodnější právnickou formou pro zdravotnické zřízení než akciová společnost. "Ta má za úkol hlavně vytvářet zisk, kdežto úkolem nemocnice je péče o pacienty," tvrdí liberecký hejtman. Podle něj soustřeďuje akciová společnost veškerý majetek do rukou malé skupiny osob, umožňuje kapitalizaci pohledávek, což je podle něj cesta, jak vyvést část majetku z vlastnictví kraje.
Eichler připouští to, že kraj bude s Libercem jednat o dokoupení městského podílu. Občanskodemokratický liberecký primátor Jiří Kittner má ale jiný názor. Podle něj se vstup města do nemocnice nedá zpochybňovat.
"S vkladem a upsáním akcií souhlasila obě zastupitelstva, řádně zadokumentována u soudu, u notáře i na Katastrálním úřadě v Liberci," říká Kittner. "Změny mohou proběhnout pouze podle zákona a na základě rozhodnutí soudu."
Podle něj současné platné stanovy společnosti změnu bez souhlasu obou akcionářů neumožňují. "To se týká výše základního jmění, včetně diskutované kapitalizace pohledávek, změny akcionářské struktury, včetně prodeje i části akciových podílů a personální změny v orgánech společnosti," vypočítává Kittner. "Kraj žádná jednání o změně právní formy liberecké nemocnice neinicioval." Neví o nich ani ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.
"Nikdo s námi na toto téma nejednal," informoval Nečesaný. Podle něj je přeměna právní formy nemocnice nesmírně složitou záležitostí. "Jen přeměna z neziskové organizace na akciovou společnost trvala u českolipské i liberecké nemocnice rok, a to všechny strany souhlasily," poznamenal. "Navíc jsou tady smlouvy s pojišťovnami a dalšími smluvními partnery, které nelze během smluvního období měnit."
Zdroj: Mladá Fronta DNES