ODS chystá ústavní stížnost
Senátoři ODS chystají ústavní stížnost, kterou chtějí ze zákona o veřejném zdravotním pojištění odstranit pasáž o cenách a úhradách léků. Současně navrhují zrušit navazující lékovou vyhlášku. Podle senátorů je český úhradový systém v zásadním rozporu se směrnicí EU. Směrnice podle ODS vyžaduje, aby ceny a úhrady léků byly stanoveny ve správním procesu podle předem daných, objektivních a ověřitelných kritérií. "U nás je léková vyhláška, která stanoví úhrady léčiv, výkonným rozhodnutím ministerstva zdravotnictví a není možnost se proti ní odvolat," uvedla dnes v prohlášení pro ČTK šéfka senátního zdravotnického výboru Alena Palečková (ODS).
"Pojišťovny, lékaři ani výrobci neznají kritéria, podle kterých se rozhoduje. Pacienti si nemohou být jisti, zda se k nim dostane moderní účinná léčba," řekla Palečková. Upozornila na prohlášení výrobců léků, podle nichž nová léková vyhláška na druhé pololetí tohoto roku pravděpodobně porušuje zákon. Téměř v deseti procentech lékových skupin na některé nemoci údajně nebudou od 1. července léky plně hrazené z pojištění.
Ředitelka odboru farmacie ministerstva zdravotnictví Kateřina Bartíková minulý týden ČTK řekla, že jde o planý poplach. Kritici vyhlášky podle ní zapomněli na to, že ministerstvo financí vydává k 1. červenci nové maximální ceny léků, které úhrady pojišťoven pokryjí, takže doplatky pacientům nehrozí. Ústavní stížnost kromě Palečkové připravují stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek a šéf senátního ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera. Podle nich je první stížností na porušení evropského práva, kterou bude Ústavní soud posuzovat. V téže věci již prošetřuje stížnost na český stát Evropská komise. Zatímco na evropské úrovni posuzuje porušování práva Evropská komise, v Česku je k tomu kompetentní Ústavní soud, dodávají.
Ústavní stížnost nebude letos první na ceny ve zdravotnictví. V březnu pravicoví senátoři spolu s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou napadli vyhlášku o úhradě cen lékařské péče zdravotnickým zařízením.
Zdroj: ČTK