Přeskočit na obsah

Odškodnění za péči o větší počet pacientů?

Právní poradna Medical Tribune

Pracuji na ARO, kde je dlouhodobý nedostatek personálu. Služby jsou obsazovány menším počtem zdravotních sester než byly obsazovány při  plném počtu personálu. V praxi to znamená, že jedna zdravotní sestra musí zvládnout práci až za dvě zdravotní sestry. Máme nárok na nějaké finanční odškodnění? Nemocnice vlastně ušetří platy za sestry, které nemůže sehnat, ale které by zaplatila, kdyby je měla. Další dotaz se týká normy počtu pracovníků na jednoho pacienta. Realita je totiž taková, že v našem městě je v každé nemocnici jiný počet zdravotních sester na pacienty. Na oddělení ARO je samozřejmě nižší. Existuje nějaká norma od pojišťovny? Popřípadě kdo o tom rozhoduje?

Odpovídá JUDr. Dominik Brůha

Situace, která je v dotaze popsána, bohužel není ve zdravotnické praxi v ČR až tak výjimečná, neboť dotazy na minimální počty zdravotnického personálu se v právní poradně čas od času objevují.

Pokud je mi známo, neexistuje zatím v právním řádu ČR žádný právní předpis, který by závazně určoval zdravotnickým zařízením (poskytovatelům zdravotní péče) minimální počty zdravotnických pracovníků, kteří povinně musí zabezpečovat zdravotní péči vzhledem k určitému počtu pacientů.

Odpovědným za řádné poskytování zdravotní péče, a tedy i za správnou organizaci práce na jednotlivých odděleních, odpovědným za určování počtů zaměstnanců ve směnách atd. je poskytovatel zdravotní péče, a tím je v daném případě Váš zaměstnavatel.

Určité vodítko může představovat vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 134/1998 Sb., kterou se vydává seznam zdravotních výkonů s bodovými hodnotami, ve znění pozdějších předpisů.

Vyhlášku lze snadno vyhledat nejen ve Sbírce zákonů, ale např. i na internetu s tím, že v příloze této vyhlášky lze nalézt kromě jiného přehled zdravotních výkonů a požadavky na kvalifikaci a výši pracovního úvazku osob poskytujících zdravotní péči na jednotlivých odděleních zdravotnických zařízení.

Podle konkrétních výkonů, které se na vašem oddělení provádějí, lze tedy dovodit minimální počty pracovních úvazků a nepřímo i počet zdravotnických pracovníků.

V nejbližší době patrně nelze předpokládat schválení zákonné úpravy určující mimo jiné i minimální počty zdravotnických pracovníků vzhledem k počtu pacientů.

Návrh zákona o zdravotních službách, který byl předložen do Poslanecké sněmovny v r. 2008, a který mimo jiné počítal se zmocněním pro ministerstvo zdravotnictví, aby prováděcím předpisem stanovilo minimální personální zabezpečení zdravotních služeb, týkající se odborné, specializované, popřípadě zvláštní odborné způsobilosti zdravotnických pracovníků a odborné způsobilosti jiných odborných pracovníků a jejich počtu, byl předkladatelem vzat zpět z projednávání v rámci tzv. 1. čtení v Poslanecké sněmovně, a to koncem dubna 2009.

Problematiku neadekvátního počtu zdravotnických pracovníků vzhledem k počtu pacientů je třeba za daných podmínek řešit v rámci zaměstnavatele, tj. obrátit se na bezprostředně nadřízeného, případně apelovat na odpovídající úpravu počtu sester ve směnách např. ve vnitřním předpisu zaměstnavatele případně v jiném interním aktu řízení.

www.tribune.cz

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené