Přeskočit na obsah

Olejár chce na ministrovi síť pacientských ombudsmanů


Moderátor (Václav Moravec):
Modernější a výkonnější zdravotnictví, sousloví, které se objevuje v programu Nečasovy vlády. Bývalý ministr zdravotnictví, senátor z ODS Tomáš Julínek tvrdí, že ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 dotáhne do konce jeho reformu.

Záznam Tomáše Julínka:
Neexistuje jiný návrh na ministerstvu než ten, který jsme připravili s odborníky. To neznamená, že bych za každou cenu chtěl, že musí být takto přijat, ale že je to jediný, který se dá vzít za základ toho vyjednávání. Protože kdybychom chtěli tvořit něco nového, tak nemůžeme stihnout jaksi léčbu českého zdravotnictví, protože by to trvalo více než dva roky.

Moderátor (Václav Moravec):
Zaznamenalo před dvěma týdny Rádio Impuls slova ministra zdravotnictví, senátora z ODS Tomáše Julínka. Nejen o reformě zdravotnictví v podání Nečasova kabinetu bude řeč v následujících minutách, protože hostem dnešních Impulsů je prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Děkuji, že jste přijal mé pozvání, vítejte v Rádiu Impuls, dobrý večer.

Host (Luboš Olejár):
Hezký večer přeji.

Moderátor (Václav Moravec):
Pokud byste měl, pane prezidente, z pohledu Svazu pacientů říci, za kterého ministra zdravotnictví bylo české zdravotnictví nejzdravější, které jméno kterého ministra byste zmínil?

Host (Luboš Olejár):
No tak já bych si položil otázku nejdřív, jako v čem je nemocné české zdravotnictví. Pokud slyšíme výroky exministra Julínka, tak já nevím, v čem to zdravotnictví je nemocné. Pokud hovoří o ekonomice zdravotnictví, pokud myslí tento problém, tak potom se ptám, proč on specielně snižoval úhrady za státní pojištěnce, o tři koruny dokonce to snižoval a tím snížil o pět miliard korun objem prostředků pro zdravotní pojišťovny. Takže pokud způsobil on nemoc ekonomickou, tak ať neříká, že je potřeba teďka to léčit a zrovna jeho metodou. Já si myslím, že to tak není, jak on říká a nechci se vracet k němu, protože já jsem byl v pondělí u nového pana ministra Hegera a já si myslím, že ta koncepce se teďka tvoří a dokonce jsme i my byli požádáni o doplnění teda do té mozaiky a já se domnívám, že jisté věci prostě doznají korekce a zejména když si položíme otázku, co regulují regulační poplatky a nechci se k tomu vracet jakoby obšírně, tak když jsem zeptal pana ministra, co reguluje 60korunový poplatek v nemocnici, když mě tam odešle lékař ošetřující či praktický, žádné moje přání to není a nemůžu si pomoct, tak uznal, že teda to je hloupý název teda pro tento poplatek.

Moderátor (Václav Moravec):
Počkejte, ale to říká většina politiků, říká, tomu jste pomohli vy novináři, to není regulační poplatek, to je poplatek za pobyt v nemocnici, protože když je člověk v nemocnici, tak by si měl hradit část nákladů, protože když je v nemocnici, tak nemá některé náklady, které by měl doma.

Host (Luboš Olejár):
To není pravda, obhajoba u Ústavního soudu Tomášem Julínkem byla o regulačních poplatcích, zákon 48 v paragrafu 16a, který byl doplněn vedle paragrafu 16, hovoří o regulačních poplatcích. Takže toto je ta kategorie prostě, která tam je takto uznaná a příklad si vezmeme specialisty stomatology, zubaře. Jdete k zubaři prvníkrát v roce a zaplatíte 30 korun poplatek. Tak já jsem teďka to pojal tak v roce 2010, že tedy se budu regulovat a nejdu k lékaři, zubaři tedy, dokud mě nebudou bolet zuby, protože se reguluji 30 korunami. Proč bych tam šel na preventivní prohlídku, když je za 30 korun.

Moderátor (Václav Moravec):
Vrátíte-li se k té mé původní otázce, za kterého ministra zdravotnictví bylo nejlíp, které jméno byste zmínil?

Host (Luboš Olejár):
Tak já se domnívám, že české zdravotnictví a čeští pacienti se cítili v tom systému českého zdravotnictví a byli nejméně obtěžováni různými výmysly v době, kdy Ministerstvo zdravotnictví v podstatě řídila doktorka Roithová. Já si myslím, že tehdy v té době bylo to přívětivé, scházela se s různými zástupci, konzultovala a vytvářela prostě program, který by byl použitelný prostě pro ty skupiny jak lékařů, zdravotníků, tak pacientů. A já se domnívám, že v tehdejší době byla velice slušná komunikace.

Moderátor (Václav Moravec):
Dodám, že Zuzana Roithová je teď europoslankyní za KDU-ČSL a pokud se nemýlím, tak Zuzana Roithová byla ministryní zdravotnictví ve vládě, přechodní vládě premiéra Tošovského. Modernější výkonnější zdravotnictví slibuje v programovém prohlášení Nečasova vláda. Podle premiéra Petra Nečase jsou reformy důležité i kvůli stavu státní pokladny.

Záznam Petra Nečase:
My musíme reformovat veřejné finance s cílem zastavit rostoucí veřejný dluh tak, aby v roce 2016 ta tendence byla k vyrovnaným státním rozpočtům. To, že musíme provést reformu důchodového systému a zásadním způsobem reformovat a modernizovat zdravotnický systém, opět jedna ze základních priorit této vlády.

Moderátor (Václav Moravec):
Slova premiéra Petra Nečase, jak je po dnešním jednání vlády zaznamenalo Rádio Impuls. Vládní koalice tedy například hodlá vymezit nárok pacientů z veřejného zdravotního pojištění, tedy standardní péči, na nadstandard by se lidé mohli připojistit. Je podle Svazu pacientů tato pravděpodobně asi nejzásadnější změna změnou k lepšímu, v té obecné rovině?

Host (Luboš Olejár):
Tak pro pacienty toto rozhodně k lepšímu nebude. To možná bude lepší pro ekonomiku obecně, pro ekonomiku pojišťoven, ale ne pro pacienta. Protože pokud my se podíváme a my jsme to analyzovali ve Svazu pacientů, ty věty, které zaznívají, tak když se podíváme třeba do Německa, tak tam mají péči rozdělenou ve smyslu standard kvality a standard v podstatě ekonomický. To znamená, že my nechceme tady, aby byl zaveden režim dvojí péče zdravotní, to znamená pro ty, kteří mají peníze a doplatí si ji a pro ty, kteří nemají peníze, tak si nedoplatí a budou mít jakoby chudinskou péči nebo jak to nazveme. My slyšíme na to, že tedy tam je připojištění možné, ale my se domníváme, že to je otázka služeb, nadstandardních služeb. Já si nedovedu představit, jak bych mohl dostat nadstandardní péči jinou než tu, kterou potřebuji. Pokud se podíváme do úmluvy o lidských právech a biomedicíně, tak v podstatě tam je to jasně napsané. Občan má právo v rámci Evropské unie dostat péči patřičnou, příslušnou, kterou potřebuje k tomu, aby mu bylo napraveno zdraví.

Moderátor (Václav Moravec):
Byl to největší rozpor, který vy vidíte v koaliční smlouvě a v programovém prohlášení vlády, na který jste nového ministra zdravotnictví Leoše Hegera upozornil?

Host (Luboš Olejár):
My jsme ho upozorňovali na to a tam jsme se neshodli v podstatě v tom, protože on řekl, že zaprvé s poplatky nemůže nic dělat, zadruhé že v podstatě bude se hledat model standardní a nadstandardní péče a my jsme mu říkali, že tedy jaksi nedovedeme si představit, jak toto rozdělení bude, na které hranici se to zastaví, jak se řekne, a teď když už vám bude poskytnuta operace, která je takového typu, tak to už si zaplatíte teďka, protože to je rozdělené v zákoně. Přitom některému pacientovi není možné udělat, řekněme, laparaskopickou operaci, aby byl prostě operován. A to je různý způsob náhledu na toho občana, na toho pacienta dle jeho potřeba a ne

Moderátor (Václav Moravec):
Byl vám schopen Leoš Heger jako ministr zdravotnictví vysvětlit a lépe specifikovat standard, nadstandard a pochopil jste to z toho rozhovoru s ním?

Host (Luboš Olejár):
Já se přiznám, že my jsme do detailů nešli, protože my jsme měli několik bodů. My jsme mu dali 32 bodů vlastně a já, my jsme vytáhli pět nějakých klíčových včetně teda toho aktuálního problému standardní a nadstandardní péče a připojištění, krátce jsme o tom hovořili a s tím, že tedy si za měsíc dáme schůzku znovu a budeme analyzovat tu situaci, jak to vnímáme, ty detaily. Ale rozhodně on si také představuje, že nadstandardní péče by neměla být klasifikovaná v rovině poskytované zdravotní péče, ale službách. To znamená, že si můžu připlatit ty služby klasicky, vybrat si zdravotnické zařízení, dneska třeba spádová oblast je nastavená pro zdravotnická zařízení, do které já svým bydlištěm spadám. Pokud chci jít, abych byl operován v Ostravě, mají plnou kapacitu, řeknou nemůžete, nemůžeme vás přijmout, tak já prostě řeknu dobře, já si to připlatím a vy mě tam specielně musíte, jaksi přeji si to tam a mě vemte, tak toto já chápu, jakoby že si můžu připlatit za pojištění a tak dále. Ale nedovedu si představit léčení prostě zlomené nohy nebo operace žlučníku, co na tom může být nadstandardně řešeno. To neumím si představit.

Moderátor (Václav Moravec):
Právě ono standardní a nadstandardní, tak dříve či později zvýší spoluúčast pacientů. Když to řekneme hodně zjednodušeně, pacienti budou s největší pravděpodobností odvádět víc peněz do systému zdravotního pojištění. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ke zvýšení spoluúčasti pacientů v rozhovoru pro Rádio Impuls dodává:

Záznam Milana Kubka:
Spoluúčast se zaměřuje pouze na léky. Ona hodně roste, je třeba si uvědomit, že za posledních pět let se spoluúčast pacientů zvedla o 123 procent, zatímco celkové výdaje na zdravotnictví vzrostly pouze o 35 procent a dostává se, už to dávno není nějaký vybájených osm procent, ta spoluúčast již v roce 2008 přesáhla 16 procent. V současnosti se bude pohybovat těsně pod hranicí 20 procent veškerých výdajů na zdravotní péče, konkrétně mezi 45-50 miliardami korun. A dostává se tedy na hranici sociální únosnosti a spíš než od spoluúčasti přímé si můžeme slibovat zásadní změny od zřízení komerčního připojištění.

Moderátor (Václav Moravec):
Poznamenává v rozhovoru pro Rádio Impuls prezident České lékařské komory Milan Kubek. Pokud by měl prezident Svazu pacientů Luboš Olejár, který je hostem dnešních Impulsů, říci, zda kritizoval v rozhovoru v prvním setkání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem právě také navýšení spoluúčasti pacientů, s čímž Nečasova vláda počítá, zmínil jste se o tom?

Host (Luboš Olejár):
My jsme se podivili a podivujeme se tomu, že se neustále hovoří o tom tady i v rámci koaliční debaty, že tedy je třeba zvyšovat další spoluúčast pacientů. My se domníváme, že je třeba jasně říci, za státní pojištěnce se platí kolem 700 korun měsíčně na osobu, zaměstnanci platí 1900 ze svých mezd, OSVČ osoby platí kolem 1300 korun. Já si myslím, že tato disproporce je problematická pro ekonomiku. Jestli za státní pojištěnce, kterých je 59 procent z 10,5 milionu, což je zhruba nějakých 6,5 milionu občanů, tak jestli tam prostě by se nemělo zaměřit na tu situaci.

Moderátor (Václav Moravec):
No počkejte, ale tam beze sporu Leoš Heger vám řekl, no nezlobte se, já nemůžu přijít za ministrem financí Miroslavem Kalouskem, protože by mě vyhodil, protože mě víc ze státního rozpočtu na státní pojištěnce nedá.

Host (Luboš Olejár):
Ale o čem to je potom? Jestli prostě když stát platí za své pojištěnce málo, ani ne třetinu, no tak potom je otázka tady, potřeba vzít do ruky kalkulačku a spočítat to. My jsme přišli s návrhem, aby se začali zabývat otázkou, zda nezvýšit odvod zdravotní daně a tím zachovat solidaritu v tom systému zdravotnictví nadále v té míře toho svého příjmu. Jaký mám příjem, takový odvod. Z 13,5 třeba na 14,5. Jestli to na Slovensku mohli udělat a nedělá to revoluci žádnou tam ekonomikou v peněženkách občanů, tak se domnívám, že tohle je cesta i u nás.

Moderátor (Václav Moravec):
Takže by se všem zvýšilo výběr zdravotního pojištění?

Host (Luboš Olejár):
Odvod zdravotního pojištění, třeba my jsme navrhovali z 13,5 na 14,5, to je o procento a tím přijde 10 miliard do systému. A já se domnívám, minimálně 10 miliard, a já se domnívám, že toto je cesta spíš pro zachování solidarity, než jít po nemocných, kteří jdou k lékaři a po nich se chce. Já který nechodím k lékaři tolik, kromě běžných kontrol třeba, které mám jako chronický pacient s očima třeba a podobně, tak v podstatě neplatím. Ale ti, kteří prostě jsou nemocní a chodí, leží v nemocnici třeba rok, prostě jsou na interně, já jsem teď byl v brandýské nemocnici na kontrolu, kde jsem zrovna přines i nějaké propriety odsud, protože je to zajímavé.

Moderátor (Václav Moravec):
Já právě koukám, že před sebou máte roušku a nějaké návleky žluté.

Host (Luboš Olejár):
Než se vrátím k tomu, tak jsem vám přines takovou lékařskou čepičku, abyste mohl operovat správě tady jaksi ty

Moderátor (Václav Moravec):
A počkejte, a to jste vzal z nemocnice tady čepičku?

Host (Luboš Olejár):
To jsem dostal.

Moderátor (Václav Moravec):
To jste dostal. Vy dostáváte od lékařů čepičku?

Host (Luboš Olejár):
A tohle máte jako návleky, když jdete do nemocnice, abyste si to koupil v nějakém automatu. Tak tady

Moderátor (Václav Moravec):
To vy dostáváte takhle, jo?

Host (Luboš Olejár):
Tak to jsou propriety, které člověk dostane, když jde na nějakou návštěvu a kontrolu třeba ještě k tomu. Ale

Moderátor (Václav Moravec):
Vy jste, když jste byl vy na návštěvě bez těchto propriet u ministra zdravotnictví Leoše Hegera, tak řekl jste, že máte celkem 30 bodů, které považujete za zásadní, ale ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi jste předali šest nejdůležitějších. Jeden z těch prvních bodů je zachování principu svobodné volby lékaře a nemocnice. Vy si myslíte, že Nečasova vláda zachování této svobodné volby může ohrozit?

Host (Luboš Olejár):
Tak ohrožuje ji. Ohrožuje ji tím, že říká, že u lékařů specialistů chce zavést poplatek 200 korun. A to je ohrožení, protože jestli já dnes jdu s bolavým krkem k lékařům ORL, zkrátka často víme, krční, nosní, ušní, tak prostě nejdu ke svému praktickému lékaři, obejdu tu čekárnu a tu ordinaci praktika, který je kapitačně placen, on má prostě těch 53 v průměru korun na osobu za mě, já tam nejdu, nezatěžuji ho, nevytěžuji čekárnu, nechytím tam nějakou rýmu či nechytím tam nějakou chřipku a jdu rovnou k tomu, který prostě mě řeší problém mého nosu, uší nebo krku. A ve chvíli, kdy já dám 200 korun, tak ti lidé budou muset počítat ekonomicky a týká se to těch často nemocných, těch chroniků. Tam není výjimka postavená, že by je osvobodili od placení. Takže ti chronici budou chodit potom k tomu praktickému lékaři za 30 korun, pokud nedojde ke změně její výše, toho poplatku, a za dalších 30 půjdou k tomu nakonec ORL. Ale o týden se to protáhne a ta nemoc prostě třeba bude gradovat. Takže ti, kteří peníze mají a my, kteří vyděláváme a jsme zaměstnaní, tak problém pro nás to není, když máme měsíčně 20-30-50-100 tisíc a více, to není debata o tom. Ale o důchodcích, o dětech a rodinách s dětmi a tam je to už problém, protože se počítá s každou korunou. A na venkově mimo Prahu když se podíváte na průměrné platy, tak to je prostě žalostné.

Moderátor (Václav Moravec):
Současná vládní koalice a Nečasova vláda také počítá s tím, že chce a říká to ve sloganu, vtáhnout víc pacienta do hry. Vy máte v názvu Svaz pacientů České republiky. Podíváme-li se na práva pacientů, další dva body, které jste předložili ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi, jsou zřízení institutu sítě pacientských ombudsmanů a ustavení centrálního registru stížností, kam bychom si my pacienti mohli stěžovat. Slyšel na tato slova, na tyto dva návrhy ministr zdravotnictví, když nám stále politici říkají, jak chtějí vtáhnout pacienty do hry?

Host (Luboš Olejár):
Tak oni to říkají a pak vtahují je tím, že jim chtějí dát poplatky a vyšší ještě. Takže my jsme přišli s návrhem právě opačným a my jsme řekli, pacienti potřebuji víc ochrany. Argumentovali jsme mu na situaci v Estonsku, což je země po rozpadu Sovětského svazu, velice vitální země, přes dva miliony občanů to má tato země a mají pět právních poraden, financovaných státem například, pro pacienty, výlučně pro pacienty, když ten pacient přijde a potřebuje poradit, potřebuje dát informaci, jestli v té jeho situaci poškození na zdraví, které vzniklo při poskytované péči, má šanci, nárok uplatnit nějakou náhradu škody, tak bezplatně se dostane k němu prostě informace s tím, že následně prostě to je předáváno advokátní kanceláři.

Moderátor (Václav Moravec):
To jsou ti pacientští ombudsmani.

Host (Luboš Olejár):
To jsou ti pacientští ombudsmani. Když půjdete do Rakouska, tak tam mají ve spolkových zemích a já jsem tam byl, po spolkových zemích jednotlivých a včetně centrálního ve Vídni umístěného pacientského ombudsmana podle těch počtů zemí, je jich tam asi osm dohromady a v podstatě oni se starají o ten servis pro pacienta, když přijde do té kanceláře, poskytnou mu veškerý servis až do té chvíle, než tedy je jimi vyhodnoceno ano, tady je šance uspět u soudu s žalobou.

Moderátor (Václav Moravec):
Tak předpokládám, že na tato

Host (Luboš Olejár):
Doporučí mu seznam advokátních kanceláří, které se specializují na zdravotnické právo a pak ti lidé tam jdou.

Moderátor (Václav Moravec):
Předpokládám, že na tato slova mohl Leoš Heger slyšet, protože

Host (Luboš Olejár):
Ano, musím říci, že pan ministr nás překvapil v této věci a slyšel na to a dokonce my jsme to spojili ty dva body v podstatě v tom smyslu, že jsme jaksi mu doporučili uvažovat o myšlence umístění právě centrálního registru stížností do tohoto institutu pacientského ombudsmana, protože v České republice nemáte jedno místo, kde byste si podal tu stížnost vůči poskytnuté zdravotní péči špatně, dobře nebo nějak. Máte jich několik těch úrovní, počínaje lékařskou komorou nebo komorami, krajskými úřady, prostě hejtmany, ministerstvem zdravotnictví, obcemi, kde mají zřízené ta zařízení, no a pak občanskými sdruženími dokonce. Takže jich je asi pět těch míst a

Moderátor (Václav Moravec):
Ministru zdravotnictví by se líbilo, pokud by došlo ke sjednocení?

Host (Luboš Olejár):
Jemu se to docela zamlouvalo a nás poprosil, abychom mu sepsali jakousi statistiku stížností, s kterými pacienti se obrací na nás, s čím vším, kolik jich je, jaká frekvence toho a v podstatě takový time, který jsme si dali, že tedy se pokusíme sejít znovu a tu věc prostě poposunout dál, abychom teda, my už návrh připravený pravda máme z předešlé doby, jaksi zařazení toho institutu buď tedy do kategorie pod zákon veřejného ochránce práv a nebo by to bylo prostě samostatným zákonem v rámci zákona 48.

Moderátor (Václav Moravec):
Do měsíce tedy předáte ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi návrh, který se týká pacientských ombudsmanů a centrálního registru stížností?

Host (Luboš Olejár):
Řešení této otázky, jak by to bylo možné legislativně a já jsem včera jednal s naší právničkou a v podstatě ta řekla, že tedy připraví k tomu kroky, aby teda pan ministr dostal správnou informaci a veškerou teda plnou informaci.

Moderátor (Václav Moravec):
Říká prezident Svazu pacientů České republiky Luboš Olejár. Děkuji, že jste byl hostem Rádia Impuls a ať se vám daří jako pacientům.

Host (Luboš Olejár):
Já taky děkuji a přišlo mi to velice krátce, ještě jsem chtěl něco víc říct.

Radio Impuls, Václav Moravec

Zdroj: Radio Impuls

Sdílejte článek

Doporučené