Přeskočit na obsah

Organizace služeb pro duševně nemocné požadují lepší financování

Organizace, které poskytují služby lidem s duševním onemocněním, požadují lepší a systematičtější financování. Při příležitosti dnešního Světového dne duševního zdraví uspořádali happening před budovou pražského magistrátu. Jeho představitelé v čele s primátorem Pavlem Bémem (ODS) se k akci postavili příznivě. Bém, původní profesí psychiatr, se stal jedním z prvních signatářů výzvy za lepší financování služeb. Výzvu organizátoři chtějí předat magistrátu a ministerstvům práce a zdravotnictví.

Pražský radní Jiří Janeček (ODS) dnes novinářům řekl, že magistrát bude usilovat o změnu zákona o sociálních službách tak, aby lépe zohledňoval potřeby duševně nemocných. K současnému návrhu novely zákona z dílny ministerstva práce a sociálních věcí má magistrát výhrady.

Od loňska lidé se zdravotním postižením dostávají příspěvek na péči, ze kterého si mají sami platit sociální služby. Psychiatři a poskytovatelé služeb pro duševně nemocné už od začátku platnosti zákona upozorňují na to, že systém je nastaven spíš pro tělesně postižené. O návrhu zákona jedná také tripartita.

Podle ředitele organizace Fokus Praha Pavla Nováka mnozí duševně nemocní nesplňují kritéria pro posuzování nároku na příspěvek. Služby si tedy nemohou zaplatit. Stát navíc organizacím poskytujícím služby snížil dotace, protože počítá s tím, že peníze získají právě od svých klientů. "Tento rok od nás kvůli katastrofální finanční situaci odešlo 20 procent zaměstnanců," řekl Novák.

Dotace rozděluje organizacím magistrát, peníze na ně ale Praze posílá ministerstvo práce a sociálních věcí. Janeček uvedl, že od počátku roku upozorňoval ministerstvo na to, že je potřeba navýšit prostředky na dotace. Ministerstvo peníze přislíbilo a poslalo je v říjnu. Ministr práce Petr Nečas (ODS) rozhodl koncem září o tom, že magistrátu uvolní na sociální služby 31 milionů korun nad rámec státních dotací na rok 2008.

"Celková výše dotace pro pražské poskytovatele sociálních služeb v letošním roce přesáhne 528 milionů korun, což je o téměř 3,5 procenta více než v roce 2007," řekl Nečas. Od roku 2006 tak jde na financování sociálních služeb na území hlavního města Prahy dohromady včetně příspěvku na péči celkem 1,67 miliardy korun. „Tedy o 720 milionů více než v roce 2006, což znamená nárůst během dvou let o 76 procent,“ dodal Nečas.

V Praze pobírá příspěvek na péči přes 22.000 lidí, z toho téměř polovina je zařazena do prvního stupně s nárokem na příspěvek v hodnotě 2000 korun. Právě tuto částku chce ministerstvo snížit o 800 korun. S tím Janeček nesouhlasí. Podle něj by měla částka zůstat stejná, ale měla by se vydávat ve formě poukázek. Podle Janečka se zhruba polovina příspěvků zneužívá.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že forma vyplácení dávek bude záviset na obcích. Také o snižování příspěvku se podle ministerstva bude jednat jen v těch případech, kdy by existovalo podezření, že klient dávku zneužívá.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…