Přeskočit na obsah

Ostraváci ušetří za poplatky

Ani nesouhlas koaličních partnerů z ODS ani rozhodnutí lidoveckého ministra financí Miroslava Kalouska, že Ostrava nedostane zpátky majetek městské nemocnice v hodnotě 700 milionů korun, pokud bude hradit ze svého rozpočtu regulační poplatky, nepřiměly sociální demokraty ve vedení města, aby od svého záměru upustili.

Naopak. Zatímco minulý týden ostravští zastupitelé rozhodli, že magistrát bude od 1. dubna hradit ze svého rozpočtu formou daru třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře v městské nemocnici, tento týden už radní upřesnili, jakým způsobem bude město peníze proplácet.

"Pacienti naší nemocnice budou muset i nadále hradit všechny regulační poplatky ze svého. Každý, kdo bude chtít, pak ale může zajít na speciálně zřízené místo přímo v nemocnici, kde dostane zpátky 30 korun za návštěvu lékaře," řekl včera primátor Ostravy Petr Kajnar (ČSSD), podle kterého poplatky omezují dostupnost lékařské péče.

Navržený způsob úhrady poplatků se zamlouvá zdravotníkům. Většinu pacientů ale příliš nepotěší.

"Je určitě dobře, že sestry v ambulancích nebudou mít s regulačními poplatky ještě více práce a vysvětlování, než mají dnes," míní zdravotnice městské nemocnice, která si nepřeje zveřejnit jméno.

"Na druhou stranu si nedovedu představit, že když tu přijdu jako pacientka se zdravotním problémem, poženu se pak přes půl špitálu pro 30 korun. Možná důchodci, kteří obracejí každou korunu. Ale já, i když nemám peněz nazbyt, se do žádné fronty na drobné určitě nepohrnu. Je to celé jen komedie," míní žena.

V nemocnicích, kde poplatky hradí už od 1. února Moravskoslezský kraj, to funguje jinak. Lidé, kteří tam v ordinacích či lékárnách podepíšou trojstrannou dohodu, žádné vlastní peníze vytahovat nemusí, tudíž pro ně pak ani nikam nejdou.

"Kraj to řeší tak, že jednou za měsíc radní dostanou na stůl seznam jmen a hlasují o daru. My pověříme zaměstnance magistrátu, aby dary předávali přímo," líčí Kajnar.

Šéf odboru hospodářské správy magistrátu kvůli tomu přijme už 20. března tři nové zaměstnance, které vyškolí a v dubnu vyšle do nemocnice. Náklady na jejich mzdy odhaduje na 1,2 milionu korun ročně.

"Nedá se předem odhadnout, kolik lidí bude na administrativu spojenou s poplatky stačit. Pokud se ukáže, že tři jsou málo, přijmeme další dva zaměstnance," netají mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Noví zaměstnanci města budou mít pracoviště ve vestibulu radiodiagnostického pavilonu - je to totiž jediná budova, která patří městu.

Všechny zbývající pavilony i pozemky nemocnice patří státu a město je má jen ve výpůjčce na osm let.

"Jde o historický majetek města, který by nám měl stát podle dohody vydat," říká primátor Kajnar s tím, že neustoupí nátlaku Kalouska. Jelikož z pozice primátora už nemá žádné možnosti, jak situaci řešit, chce to udělat jako zastupitel kraje.

"Na nejbližším jednání krajského zastupitelstva, které se bude konat 22. dubna, navrhnu, abychom předložili parlamentu zákon, kterým se majetek ostravské nemocnice převede na město stejně jako Úrazová nemocnice v Brně," uvedl Kajnar, který věří, že v krajském zastupitelstvu s návrhem uspěje a doufá, že dostatečný počet hlasů pro jeho schválení by se mohl najít i v Poslanecké sněmovně.

S úhradou poplatků při hlasování ostravského zastupitelstva totiž jednohlasně souhlasili komunisté i lidovci.

Pacientů se spor nedotýká "My takový návrh rozhodně podpoříme," netajil včera krajský zastupitel za KSČM Josef Babka, který už požádal předsedu strany Vojtěcha Filipa, aby komunisté interpelovali Kalouska v parlamentu.

"Možná zákonodárná iniciativa přiměje ministra ke změně postoje," míní.

Občanští demokraté, kteří nesouhlasili s úhradou poplatků městem, zatím jasné stanovisko neřekli. "Nemocnice byla vždy majetkem města a právní komplikace by měly být dořešeny. Je ale předčasné mluvit o tom, jak budou kolegové hlasovat o návrhu zákona, který ještě neviděli," míní náměstek ostravského primátora Lukáš Ženatý (ODS).

Spory o majetek nemocnice se zatím nedotýkají pacientů ani zdravotníků. Problém je ale s investicemi. Město nesmí rekonstruovat budovy bez souhlasu státu, jinak by muselo po skončení výpůjčky uvést vše do původního stavu.

Jen letos přitom Ostrava plánuje modernizaci porodního sálu, ředírny cytostatik i dalších pracovišť nemocnice za 88 milionů.

"Souhlas pro ředírnu cytostatik máme. Věřím, že dojednáme i ostatní," míní ředitel nemocnice František Jurek.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…