Přeskočit na obsah

Osvětová kampaň bojuje se stigmatem psychoterapie

Jedním z důvodů, proč tomu tak není, je stigmatizace psychoterapie. To se snaží změnit první česká platforma pro online terapii Terap.io kampaní „Chodím na terapii, no a co?“.

„Chceme, aby ‚jdu zrovna z terapie‘ působilo úplně stejně jako ‚jdu zrovna od zubaře‘. Aby už nikdo neměl pocit, že musí tajit něco, co mu pomáhá cítit se líp. Na západ od nás je běžné se na terapeuty obracet i s neakutními potížemi, jako je komplikovaný vztah s rodiči, nespokojenost v práci nebo i občasný smutek bez zjevného důvodu,“ vysvětluje Chádí El‑Moussawi, zakladatel české platformy pro online terapii Terap.io.

Destigmatizovat psychoterapii prostřednictvím sdílení zkušeností lidí, kteří pomoc terapeutů využívají, má pomoci kampaň „Chodím na terapii, no a co?“. Ke kampani vznikl také web www.chodimnaterapii. cz, který vysvětluje, že za chození na terapii by se lidé neměli stydět. „Využít odborníka k tomu, aby člověk sdílel svoje pocity, srovnal si myšlenky, zamýšlel se nad sebou a hledal nové pohledy na věc, je dobré vždy. Je tak možné lecčemus předejít. Člověk by na své obavy a strachy neměl nikdy zůstávat sám,“ říká MUDr. Olga Kunertová, odborná garantka Terap.io a členka výboru České asociace pro psychoterapii, která v oboru psychoterapie pracuje již 25 let.

Zájemci mohou přispět finančně třeba koupí trička nebo roušky s hláškami o psychoterapii na webu https:// www.donio.cz/chodimnaterapii. Veškerý zisk z prodeje odměn poputuje neziskové organizaci Nevypusť duši, která se dlouhodobě zabývá osvětou v oblasti duševního zdraví ve školách i ve firmách. Kampaň může každý podpořit také sdílením svého příběhu s hashtagem #chodimnaterapii.

Právě díky vlastní zkušenosti s psychoterapií vznikla i první česká platforma pro online terapii Terap.io. Zrodila se v důsledku náročných životních období dvou přátel (Chádí El‑Moussawi a Jan Sasínek), která překlenuli díky terapii. Společně se zkušenou psychoterapeutkou Olgou Kunertovou se pak rozhodli vytvořit službu, která zjednoduší přístup k terapii všem. Online sezení probíhá v soukromé virtuální místnosti na internetu, a to prostřednictvím videohovoru, audiohovoru nebo si s terapeuty jen psát. Terapii tak zájemci mohou podstoupit v jakémkoli čase a situaci, která jim vyhovuje. Služba také pomáhá s výběrem konkrétního terapeuta. Více informací najdete na https://terap.io/.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…