Přeskočit na obsah

Pacient si mě natáčí mobilem. Má na to právo?

Dotaz: Má pacient právo a pokud ano, za jakých podmínek, pořizovat si telefonem tajně videozáznam, kde si natáčí při práci zdravotnický personál. Pakliže nemá, jaké má například sestra v takové situaci možnosti obrany?

Odpovídá Mgr. Klára Daňková - Junior Associate mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal se zaměřením na zdravotnické právo.

Obecně platí, že do soukromí jiného nesmí nikdo zasáhnout, nemá-li k tomu zákonný důvod. Pořízení obrazového nebo zvukového záznamu bez souhlasu dotčené osoby představuje zásah do práva na soukromí, nejde-li o případ, kdy zákon svolení nevyžaduje (např. v případě pořízení záznamu k výkonu nebo ochraně jiných práv nebo právem chráněných zájmů jiných osob).

Zmíněná právní ochrana soukromí, zakotvená v ustanovení paragrafu 84 a násl. občanského zákoníku, se však týká jen projevů osobní povahy, přičemž dle ustálené judikatury nemají osobní povahu projevy související s výkonem povolání nebo podnikání.

V případě projevů zdravotnických pracovníků souvisejících s poskytováním zdravotních služeb se dle našeho názoru o projev osobní povahy nejedná, a lze tedy říci, že pacient si může o poskytnutí zdravotních služeb pořídit obrazový či zvukový záznam i bez souhlasu dotčených zdravotnických pracovníků.

Zdroj: PwC Legal

Sdílejte článek

Doporučené

O houbách a lidech

12. 4. 2024

Většina z nás považuje houby za rostliny. Nejsou jimi. Jsou samostatná říše života. Něco mají společného s rostlinami, něco s živočichy, něco mají…