Přeskočit na obsah

Pacient získává možnost lépe se domoci svých práv

Díky rozhodčímu soudu získá  pacient možnost rychlého řešení úhradových sporů za  rozumné finanční náklady (částka, již pacient zaplatí za jedno řízení, se bude pohybovat zhruba kolem 800 Kč, stejně jako tomu je u spotřebitelských sporů).

Rozhodčí soud bude pracovat jako nezávislý orgán, bez přímé vazby na výkonnou moc, poskytovatele zdravotní péče nebo zdravotní fondy. Při nastavování pravidel jeho práce pomohla velkým dílem zkušenost Hospodářské komory ČR, která má letitou praxi v řešení spotřebitelských sporů. Hospodářská komora se také nabídla, že zajistí chod kontaktních míst, která budou téměř v každém okrese, počítá se s celkovým počtem zhruba 70 pracovišť.

Rozhodčí soud dle slov Pavla Štorkána, předsedy správní rady Českého zdravotnického fóra, zajistí „vyrovnaný vztah pojištěnce a pojišťovny ve sporech o nárok na zdravotnické služby“. Je to instituce, která v prostředí českého zdravotnictví doposud velmi chyběla. V zahraničí patří mezi standard a dobrá zpráva je, že její rozhodnutí platí i mimo země Evropské unie, na rozdíl od rozhodnutí soudních.

Do budoucna (odhadem v polovině příštího roku) počítá Ministerstvo zdravotnictví s tím, že bude instituce rozhodčího soudu zakotvena i legislativně. V této chvíli, resp. po spuštění fungování, bude účast jednotlivých stran dobrovolná, zákon by pak měl upravit účast zdravotnického zařízení a zdravotní pojišťovny na povinnou.

Rozhodčí soud bude řešit všechny úhradové spory, a to i takové, je-li pacientovi neoprávněně započtena nevyžádaná zdravotní péče. Před zahájením řízení obě strany podepíšou písemnou smlouvu, bez níž nebude možné řízení zahájit. Soud je principiálně jednoinstanční, tedy bez možnosti odvolání proti jeho rozhodnutí.

Pacient má však možnost volby rozhodce, nicméně s jeho výběrem musí souhlasit i protistrana. Ještě je třeba dodat, že pokud pacient zvolí cestu rozhodčího soudu, zříká se tím automaticky možnosti řešení sporu soudní cestou. Pakliže nejsou protistrany s to se dohodnout na rozhodci, pacient má stále možnost obrátit se na soud.

Pilotní projekt bude spuštěn na konci tohoto roku, v současné chvíli je ustanoven třístranný řídící sbor, který do konce měsíce srpna vydá závaznou platformu, a v průběhu října se budou moci hlásit první čekatelé.

„Byla bych velmi ráda, aby rozhodčí soud nebyl vnímán jako nástroj zvýšeného tlaku na zdravotní pojišťovny, jako zdvižený prst ukazující, že zdravotní pojišťovny pracují nekale,“ říká ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

A dodává, že „Primárním cílem je nastavení stejných práv pro všechny tři zúčastněné strany, tedy pacienta, zdravotnické zařízení a zdravotní pojišťovny. Rozhodující je nezávislost instituce a rychlost řešení sporů“.

MUDr. Iva Jaklová

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…