Přeskočit na obsah

Pacienti: Krabička léků stojí 40 korun, tři ale za 120 nejsou

Výpočtu cen léků už nerozumí nikdo; pacienti nechápou a lékárníci nemají jasnou odpověď

Žďársko/Jak to, že když na jednu krabičku léků doplácím třicet korun, tak na tři to není devadesát, ale více, nebo i méně? Tak nad podobnými matematickými záludnostmi si teď lámou hlavu pacienti, kteří se v dubnu vydali s receptem do lékárny. "Nerozumím tomu. Ptala jsem se, kolik zaplatím a jestli jsou už zrušeny regulační poplatky. Lékárnice mi všechno ukazovala na účtence, ale vůbec nechápu, jak k tomu číslu došla. Poplatky prý nezrušili, ale z celkové ceny mi těch třicet korun odečetli. Takže pro pacienty by to asi mělo být lepší," krčila včera v poledne rameny Hana Orgoňová, která vycházela z jedné ze žďárských lékáren.

Nelogické ceny

V praxi to poslední týden vypadá tak, že pacienti nechápou cifry na účtenkách a lékárníci znovu vysvětlují. Ti lidé, co spěchají, raději nad složitou a nelogickou kalkulací mávnou rukou. "Kdoví, jak to je. Teď už se v tom nevyzná vůbec nikdo a v lékárně vám mohou napočítat co chtějí. A nikdo jim nic nedokáže," prohlásil rozhořčeně další z pacientů, jenž změnu nepochopil. "Na jednu krabičku je doplatek 40 korun, tak jak je možné, že za tři to neudělá 120 korun, ale 132? To už se snad všichni zbláznili?" dodal rozzlobený muž. Lékárníci jsou ovšem rozhořčeni neméně. Volali po plošném zrušení regulačních poplatků, aby nedocházelo k obcházení zákona, požadovali zprůhlednění tvorby cen léků, ale stal se opak. "Cenotvorba léků u nás dosáhla totální absurdity. Je prakticky nevysvětlitelná a na první pohled hodně nelogická a matoucí. Jediná možnost je sedět u počítače a pacientům ukazovat, co se dělá s přepočtem ceny. Proč je to u dvou balení jinak než u třech a tak dále," uvedl jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl. Co se tedy konkrétně změnilo? Regulační poplatky nikdo nezrušil, ale nově se odečítají přímo z doplatku na lék. Když lékárník položky "prožene" počítačem a zjistí, kolik klient doplatí třeba za dvě krabičky léku, od výsledku se odečte třicet korun, tedy onen regulační poplatek. Ten v této chvíli ale pozbývá svůj původní význam, protože pacient ho už neplatí, ale vlastně jej dostane zpět. Pokud je ale doplatek minimální, to znamená nižší než třicet korun, regulační poplatek pacientovi nikdo neodpustí. Má třeba doplatit dvanáct korun, ale z peněženky vytáhne třicet.

Ochranný limit

Zdá se to složité? Navíc se seniorům stejně jako dětem snížil ochranný limit na polovinu, tedy na 2500 korun. Starší lidé nad 65 let věku, kteří ho využívají nejčastěji, jej nyní rychle překročí, a nezbude jim, než se spolehnout na pojišťovnu s tím, že jim peníze nad limit uhradí jako dosud i nadále. "Započitatelné doplatky se u seniorů starších 65 let masivně zvýšily i v případech, kde předtím nebyly. Na vrácení ze strany pojišťoven tak dosáhne během krátké doby většina z nich, a těžko říct, kde pak na to budou pojišťovny brát. Co se za minulý rok ve zdravotnictví ušetřilo, to se zase rozpráší," dodal Vilém Frendl.

CO SE ZMĚNILO V LÉKÁRNĚ?

- u léků s doplatkem nižším než třicet korun zaplatí pacient jenom regulační poplatek ve výši třiceti korun - u doplatku na lék vyššího než třicet korun, například lék, na který je doplatek 50 korun, zaplatí jen 50 korun (včetně doplatku i regulačního poplatku)

Regionální deníky - Kraj Vysočina, Lenka Mašová

Zdroj: Regionální deníky - Kraj Vysočina

Sdílejte článek

Doporučené