Pacienti: Lékaři by měli podávat žaloby na neplatící pojišťovny
Lékaři by měli podávat žaloby na neplatící zdravotní pojišťovny a nebrat si pacienty jako rukojmí. Tvrdí to prezident Sdružení pacientů Luboš Olejár, který soukromým lékařům vytýká, že ve čtvrtek chtějí v protestní akci zavřít na den ordinace. Lékaři se netají tím, že jednají ve shodě se zdravotními pojišťovnami. Z pozdních plateb totiž neviní pojišťovny, ale ministryni zdravotnictví Miladu Emmerovou.
Svaz pacientů nabízí občanům bezplatné zastoupení advokáty, pokud se rozhodnou poslat na svého stávkujícího praktického lékaře stížnost krajskému zdravotnímu radovi a vymáhat na něm odškodnění, řekl ČTK Olejár. Podle něj jsou praktičtí lékaři velmi dobře za svoji práci oceněni. Mají kapitační platbu, což je pevný měsíční poplatek za každého registrovaného pacienta. Tyto peníze dostávají pravidelně, ať pacient do ordinace přijde, nebo se i několik let neobjeví. To podle Olejára zajišťuje soukromým lékařům vyšší příjmy, než mají jejich kolegové v nemocnicích.
Podle analýz Sdružení praktických lékařů to však není pravda. Platy lékařů v nemocnicích plynule rostou, naposledy v září jim stoupl tarif o osm procent a další zvýšení o 4,5 procenta mají slíbené od ledna. V současnosti se jejich platy pohybují kolem 40.000 korun hrubého měsíčně.
Příjmy soukromých lékařů naproti tomu rostou mnohem pomaleji. Praktický lékař sice dostane od zdravotní pojišťovny měsíčně kolem 90.000 korun, náklady mu však odeberou 63.000. Pro vlastní obživu a vytvoření rezerv mu zbývá 27.000 hrubého.
Zdroj: ČTK