Pacienti v ČR nemají rovný přístup k léčbě karcinomu
Lidé, kteří onemocní karcinomem, nemají v ČR rovný přístup k nejmodernější léčbě. Statistiky ukazují, že biologická léčba se v některých regionech provádí a jinde ne. Není přitom možné, že by v těchto krajích nebyli nemocní, pro jejichž léčbu by se hodila, řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně Rostislav Vyzula. Biologická léčba cílí přímo na nemocné buňky a ve srovnání s chemoterapií má méně nežádoucích účinků.
Lékaři vyvinuli složité výpočty pro předpověď, kolik nádorových onemocnění prsu, tlustého střeva a dalších orgánů se objeví v příštím roce. Z toho lze usoudit, kolika pacientům by mohla být nasazena biologická léčba. Zároveň existují registry biologicky léčených.
"Vidíme, že v některých oblastech je ta léčba uplatňována, ale v jiných oblastech bohužel ne. Pochopitelně není možné, že by tam v té oblasti ti pacienti nebyli," uvedl Vyzula. Výpočty prý mohou selhávat v jednotlivých případech, ale ne u desítek a stovek nemocných. O které regiony se jedná, lékař neřekl.
Nepoužívání biologické léčby může mít podle odborníka několik příčin. Pracoviště, kde se léčba používá, musejí mít kvalitní laboratoře. Jedině v nich mohou lékaři určit, zda bude biologická léčba pro konkrétního pacienta vhodná. "Je také možné, že pacienti nejsou o tom informováni, že biologická léčba existuje i pro jejich onemocnění," uvedl. Léčbu lze úspěšně použít při léčení karcinomu prsu a tlustého střeva. Zabírá také u některých nádorů plic, ledviny a krevních onkologických onemocněních.
Biologická neboli cílená léčba je považována za perspektivní obor léčby karcinomu. Biologické léky blokují především molekuly, které jsou životně důležité pro nádorovou buňku, ale pro zdravou tkáň mají jen omezený význam. U některých nádorů sice nevedou k úplnému uzdravení, ale ve srovnání s chemoterapií prodlužují nemocným život, aniž by se zhoršila jeho kvalita. Léčba je účinná, ale velmi drahá. Pro jednoho pacienta stojí zhruba 100.000 korun za měsíc.
Zdroj: ČTK