Přeskočit na obsah

Pardubická nemocnice žaluje stát

Pardubický kraj se chce bránit proti vyškrtnutí onkologie a traumatologie ze seznamu špičkových center

Pardubice - Tento týden rozdělilo ministerstvo zdravotnictví miliony z Evropské unie na vylepšení špičkových center. Do Pardubic však ministryně Daniela Filipiová neposlala ani korunu. Pardubická nemocnice ve stejnou dobu zažalovala ministerstvo zdravotnictví za to, že ji bez vysvětlení vyškrtlo ze seznamu prestižních onkologických a traumatologických pracovišť a tím i odstřihlo od dotací.

Podle právníka, kterého oslovila MF DNES, může nemocnice se svou žalobou na ministerstvo, tedy na stát, uspět. "Šance bývají velké, pokud má nemocnice právně podložené, že s ní ministerstvo zdravotnictví nejednalo a nesnažilo se navázat spolupráci. Nekontaktnost ministerstva zdravotnictví by mohla být chápána jako pochybení, ke kterému by soud přihlédl," řekl právník Lukáš Mokrý.

Jak dlouho se soudní spor potáhne, však odhadovat nechtěl. "Může to být několik měsíců, může dojít k dohodě mezi stranami, to se nedá dopředu nikdy říci," dodal Mokrý.

Mimosoudně se dohodnout upřednostňuje i Pardubický kraj, majitel nemocnice. Pokud se ale obě strany nedohodnou, může spor skončit i u Evropské komise.

"Vůbec mě nenapadlo, že dojde na soud, ale jinak to bohužel nejde. Osvědčení o nesplněných podmínek pro poskytování nejvyšší péče v traumacentru a onkocentru považujeme ze strany ministerstva zdravotnictví za nezákonné," řekl hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Ten zaslal s dalšími politiky ministryni Filipiové dopis, ve kterém jí objasňuje význam obou špičkových center v Pardubickém kraji.

Ministerstvo: K čemu soudy? Odstraňte nedostatky

Daniela Filipiová před všemi hejtmany na Asociaci krajů Martínkovi slíbila, že situaci v pardubické nemocnici osobně prověří a do konce měsíce března dá hejtmanovi jasnou odpověď. To se však nestalo. "Čekali jsme do poslední chvíle, ale nic se nestalo. Netěší nás to, ale dalším krokem je žaloba na ministerstvo zdravotnictví," řekla krajská radní pro zdravotnictví Markéta Tauberová.

Ministerstvo zdravotnictví si myslí, že to je nešťastný krok. "Toto není cesta, jak se vypořádat s nedostatky, které audit nalezl. Určitě bych doporučil zaměřit se na odborné kvalitativní důvody, které se nedají nahradit právnickými akty," řekl ČTK první náměstek ministryně Marek Šnajdr.
V soudním boji bude nemocnici zastupovat renomovaná pražská advokátní kancelář Kříž a Bělina.
Suma, kterou vydá Pardubický kraj za hájení nemocnice u soudu, se podle hejtmana zdaleka nebude blížit tomu, oč nemocnice v minulých dnech přišla. Pardubická krajská nemocnice kvůli špatným výsledkům auditů na evropské miliony nedosáhla, ačkoli o ně usilovala.

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené