Pardubické pohotovosti čeká boj o přežití
Ředitel záchranné služby Pardubického kraje Marek Obrtel chce zrušit lékařské pohotovosti. Příští měsíce rozhodnou o tom, zda mu krajští politici ustoupí. Na pohotovostní lékárnu v Hradci Králové v noci pravidelně přijíždějí lidé z Pardubic, Chrudimi a z Ústí nad Orlicí.
"Byli tu ale dokonce i lidé ze Svitav. Většinou nadávají, protože u nich lékárny jsou otevřeny maximálně do desíti večer," říká Marie Mánková z pohotovostní lékárny v Hradci Králové.
Poslední nepřetržitá lékárenská pohotovost v Pardubicích skončila kvůli úsporám loni na jaře. A zatím se nezdá, že by kraj přikročil k její resuscitaci. "Kdo vymyslel takový nesmysl! Malému rostly zuby, potřebovali jsme mu srazit teplotu a já jsem musel nakonec jet až do Hradce," zlobí se šestatřicetiletý muž z Pardubic.
Jenže zavírání pardubické lékárny po 22. hodině může být jen první krok, na jehož konci bude síť pohotovostí skromnější než dnes.
Pohotovost neuznávám, je přežitá, říká šéf záchranářů Je to paradox. Šéf záchranné služby Pardubického kraje Marek Obrtel, který má provoz pohotovostí na starost, prosazuje jejich zrušení. Chce peníze spíše využít na zachraňování životů.
"Lékařskou službu první pomoci (LSPP) neuznávám, zejména tam, kde jsou zdravotnická zařízení, není nijak užitečná. Význam má snad v lokalitách jako je Červená Voda, možná Polička a Hlinsko," říká Obrtel.
Předchozí pravicová vláda kraje s ním vedla tak trochu zákopovou válku a neustoupila. Teď Obrtel přesvědčuje levici, která opatrně naznačuje, že "něco" by se s pohotovostmi dělat mělo.
"Pohotovost máme docela rozvinutou proti jiným krajům, je to dobře, nicméně systémově by bylo lepší, aby fungovala ve městech, kde je nemocnice, formou urgentního příjmu," říká krajská radní Markéta Tauberová. Tedy do nemocnic by se nasypaly další peníze a vybudoval by se urgentní příjem a přijali další lidé. Má to ale háček, právě ty zmíněné peníze. "Samozřejmě to nebude do roka," řekla Tauberová.
Centrální příjem by ocenila každá nemocnice i pacienti. "Bylo by to optimální řešení. Problém by ale byl sehnat reálný počet lidí, kteří by to zajišťovali," uvedl ředitel Svitavské nemocnice Pavel Havíř. Podle něj by se na službách museli podílet praktičtí lékaři.
Není jasné, zda do doby, než se krajští sociální demokraté rozhodnou co dál, budou pohotovosti sloužit stejně jako doposud, anebo se začnou pod tlakem záchranářů pomalu rozpouštět. Rychlé zrušení pohotovostí si ale socialisté téměř jistě nedovolí, vždyť k tomu nenašla odvahu ani pravice.
Pohotovosti drží při životě právě fakt, že to je politicky citlivé téma, stejně jako třeba poplatky u lékaře. A to může být pro politiky rozhodující. "Pokud to budou chtít zachovat, budu samozřejmě repektovat jejich názor," říká Obrtel.
Zdroj: Mladá Fronta DNES