Pardubické traumacentrum už ztrácí pacienty
Loňské rozhodnutí někdejšího ministra zdravotnictví Tomáše Julínka o vyškrtnutí pardubického traumacentra a onkologie ze seznamu špičkových pracovišť, se už projevilo na chodu pardubické nemocnice.
Zatímco lékaři na pardubické onkologii dál léčí i pomocí drahé bioléčby, některé těžce zraněné pacienty už vozí záchranáři rovnou do traumacentra v Hradci Králové.
"Musíme se řídit vydaným Věstníkem ministerstva zdravotnictví, proto už čtrnáct dní vozíme některé těžce zraněné pacienty do Fakultní nemocnice v Hradci Králové," řekl ředitel Záchranné služby Pardubického kraje Marek Obrtel.
Podle něj je ale na každém zasahujícím lékaři, jak se v dané chvíli na místě rozhodne. "Dali jsme lékařům doporučení, aby na místě nehody sami zvážili, kam bude pacient se zraněním převezen. Pokud uzná za vhodné pardubickou nemocnici, předá pacienta v pardubické nemocnici, v případě těžkých úrazů odváží sanita těžce zraněného do Hradce Králové," řekl šéf záchranky.
To pacienti s nádorovým onemocněním mimo Pardubický kraj zatím cestovat nemusejí. Zdravotní pojišťovny stále bez výhrad hradí veškerou léčebnou péči, a to i tu nejdražší - biologickou.
"S největší Všeobecnou zdravotní smlouvou máme smlouvu na poskytování péče bez omezení platnosti," uvedl Jan Calta, ředitel Multiscanu, firmy, která s krajskou nemocnicí onkologickou léčbu zajišťuje.
Jestli zůstane péče o onkologicky nemocné pacienty jako dosud, bude záležet na dalších jednáních se zdravotními pojišťovnami. Rozhodující však bude, jak se k léčbě nádorů v Pardubicích vyjádří největší z nich - Všeobecná zdravotní pojišťovna.
"VZP bude v této souvislosti ještě jednat s odbornou společností a situaci bude řešit především s ohledem na pacienty," uvedl tiskový mluvčí největší zdravotní pojišťovny Jiří Rod.
Zdroj: Mladá Fronta DNES