Pařízkovy dny
Přes 350 odborníků se ve čtvrtek sejde na dvoudenní lékařské konferenci v Novém Jičíně. Tématem 13. Pařízkových dní je krvácení, jeho diagnostika a metody zastavení v každodenní lékařské praxi. Na konferenci zazní přednášky hematologů, ale i lékařů z jiných oborů, laborantů nebo zdravotních sester. V mezioborovém přesahu je letošní konference ojedinělá, řekl primář Hematologického oddělení novojičínského onkologického centra Jaromír Gumulec.
"Polovinu přednášek povedou přímo hematologové, kteří ostatním předvedou méně známé speciální postupy. Stejný prostor dostanou i internisté, gynekologové, urologové nebo chirurgové. Ti všichni se setkávají s krvácením a mohou přinést důkazy o skutečném účinku různých metod ve svém oboru," dodal Gumulec.
Konference rozvine vzájemnou komunikaci a vytvoří podklady pro ustálení metod při zástavě krvácení. "Postupy z různých oborů shrneme, ale neurčíme jednoznačně standardní metodiku. Hlavním cílem je o problému diskutovat a v komunikaci pokračovat," uvedl Gumulec.
Konferenci zahájí série obecných přednášek, kde se lékaři dozvědí základní informace o krvácení. Přednášet bude také renomovaný profesor Petr Klement z kanadského Výzkumného centra pro trombózu a hemostázi.
Druhý den budou mít slovo nehematologové. "Předají nám zkušenosti například s krvácením nitrolebním, gynekologickým i poporodním, které je velkým strašákem. Každá smrt rodičky způsobená vykrvácením je velký průšvih. Také o této oblasti je potřeba diskutovat," uvedl Gumulec.
Lékařská konference nese jméno biochemika Milana Pařízka, který se zabýval srážlivostí krve. Jako průkopník zkonstruoval první český agregometr, kterým se měřila krevní srážlivost a zjišťovala funkce krevních destiček. Pařízek vědecky působil právě na Novojičínsku, před 14 lety tragicky zahynul.
Pařízkovy dny se konají pod záštitou České hematologické společnosti při České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Zdroj: ČTK