Přeskočit na obsah

Paroubek: Poplatky u lékaře možná za deset let

Zavedení školného nebo poplatků u lékaře přichází v České republice v úvahu až za deset nebo 15 let. Dnes na to má většina Čechů příliš malé příjmy, řekl v televizním pořadu Sedmička na Nově premiér Jiří Paroubek. Chystanou deregulaci nájmů podle něj musí doprovázet kompenzace, aby na to nedoplatili chudší lidé.

Návrhy na školné, přímé platby ve zdravotnictví nebo okamžitou deregulaci nájmů bez náhrady podle Paroubka musejí zmizet i ze strategie hospodářského růstu, kterou připravil vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. "To jsou věci, s kterými jako premiér souhlasit nemohu a nesouhlasí s nimi ani sociální demokracie. Jednoznačně musejí zmizet," řekl Paroubek. Místopředseda Poslanecké sněmovny Vojtěch Filip (KSČM) v televizní diskusi připomněl, že školné na vysokých školách neprošlo ani na reformním Slovensku.

Radikální Jahnovy návrhy podle Paroubka nemají smysl v situaci, kdy je průměrná mzda v zemi 18.000 korun hrubého a asi tři čtvrtiny obyvatel má příjem ještě nižší. "Pak je otázka, k čemu jsou přímé platby ve zdravotnictví, přímé platby ve školství. To by si velká část obyvatel nemohla dovolit a my to prostě nepřipustíme," řekl premiér s tím, že si tyto návrhy dovede představit v politickém programu sociální demokracie za deset až 15 let.

Strategii pro růst hospodářství prý ČR potřebuje, dokument však musí brát v úvahu ekonomickou realitu. Podle Paroubka by text mohl být přepracován do jednoho týdne. Poté se stane základem dalších dokumentů, na jejichž základě se budou v Česku rozdělovat prostředky z unijních fondů v letech 2007 až 2013. ČR by v tomto období mohla mít nárok asi na 120 miliard korun ročně. Asi 80 až 85 procent z téměř 300 Jahnových návrhů jsou podle premiéra bezproblémové věci, které bude prosazovat. Podle Jahna by měl stát investovat především do vzdělání, vědy, inovací a dopravní infrastruktury.

Paroubek připomněl, že v posledních šesti letech vzrostla životní úroveň Čechů téměř o třetinu. "Chceme v tom pokračovat a strategii vidíme jako nástroj," řekl. Jahn ve strategii vedle zmíněných kontroverzních bodů navrhl také například důchodové připojištění a zrušení pevného věku odchodu do penze. Kompenzací měly být nižší daně a méně byrokracie. Odbory a zástupci sociální demokracie kritizovali návrhy jako sociálně necitlivé, zatímco podle ekonomů nebo KDU- ČSL by zmíněné plány české ekonomice skutečně pomohly. Na jednání vlády by se strategie měla dostat v říjnu.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…