Přeskočit na obsah

Paroubek soukromé lékaře nepřesvědčil, ve čtvrtek bude protest

Čtvrteční protest soukromých lékařů je již zřejmě nezvratný, zdravotníci nezměnili své stanovisko ani po dnešním jednání s premiérem Jiřím Paroubkem. Lékaři neodešli z jednání spokojeni, předseda vlády je prý pouze žádal, aby si protesty rozmysleli, ale neřekl jim, kdy zdravotní pojišťovny uhradí své závazky.

Paroubek upozornil, že z 20 organizací lékařů uvažují o přerušení péče tři a další tři s nimi solidarizují. "Vyzval jsem tyto tři organizace, aby šly poněkud jinou cestou," řekl. Problémy plateb pojišťoven vnímá. Řešení podle něj spočívá především v šetření výdajů na léky a zmrazení peněz nemocnicím. Všeobecná zdravotní pojišťovna, která je největším dlužníkem, by si také podle něj mohla vzít na dobu, než část pohledávek odkoupí Česká konsolidační agentura, překlenovací úvěr.

Od ministryně Milady Emmerové premiér očekává, že v nejbližší době provede personální změny na ministerstvu zdravotnictví, aby se komunikace s lékařskou veřejností zlepšila. "To, že máme šetřit, víme samozřejmě všichni, praktičtí lékaři nic jiného nedělají už léta. Ale to, zda dostaneme za září zaplaceno ještě letos, jsem se skutečně dnes nedozvěděl," řekl po setkání předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Z existenčních problémů lékařů neviní pojišťovny. Podle doktorů za ně může ministerstvo svými vyhláškami, kterými nutí pojišťovny platit za péči víc, než nakolik jim stačí vybrané pojistné.

Mnohá lékařská sdružení žádají odvolání Emmerové. Pokud by měla ve své funkci zůstat, lékaři by uvítali, kdyby na její počínání dohlížel "správce". Vinu na straně Emmerové naopak nevidí Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub (LOK). Tvrdí, že za současnou situací je hospodaření pojišťoven.

Ministryně vinu za špatný stav zdravotnických financí odmítá a odstoupit se nechystá. Podle jejího poradce Petra Hávy by dluh pojišťoven mohlo vyřešit jejich sloučení v jedinou instituci. Systém by se zjednodušil a získalo by se nejméně sedm miliard z přebytků zaměstnaneckých pojišťoven. Pojišťovny s tím však nesouhlasí.

Soukromí lékaři, zubaři a lékárníci Emmerovou rovněž žádají, aby stáhla návrhy zákonů ze sněmovny. Podle nich omezují možnosti soukromého sektoru a posilují vliv státu na zdravotní pojišťovny. Ministryně to udělat nehodlá. Stávku považuje za nevhodný nástroj komunikace. Od protestujících je podle ní nezodpovědné, že péči o pacienty nechají na svých kolezích v nemocnicích. Asociace českých a moravských nemocnic v otevřeném dopise vyjádřila solidaritu lékařům s jejich snahou upozornit na neustálé prodlužování termínů úhrad od zdravotních pojišťoven. Ujistila, že nemocnice zabezpečí péči i ve dni protestu.

I když nemocniční lékaři vyjádřili svým soukromým kolegům pochopení, do protestu se s nimi nepustí. Podle předsedy LOK Milana Kubka se chystají 6. října pracovat jako každý jiný den. K "projevům neposlušnosti" navíc nemají žádný důvod. Od září totiž dostali přidáno tak, jak jim vláda slíbila.

Za požadavky doktorů na zlepšení současného stavu stojí i většina hejtmanů. Jejich postoj však není žádným překvapením. V čele 13 ze 14 krajů stojí totiž zástupci ODS, která již před týdnem protest lékařů podpořila. Řada hejtmanů uvedla, že krajské nemocnice budou připraveny případný nápor pacientů, kteří najdou ve čtvrtek své ordinace zavřené, zvládnout.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…