Paroubek: Výdaje na zdravotnictví v příštím roce neporostou
Výdaje na zdravotnictví by v příštím roce neměly překročit letošní úroveň. Stát chce také zmrazit výdaje na léky, nesmí to ale poškodit pacienty. Dohodli se na tom dnes zástupci zdravotních pojišťoven s premiérem Jiřím Paroubkem.
Premiér uvedl, že účastníci dnešního jednání zatím nedospěli k dohodě o tom, zda v příštím roce má růst cena lékařské práce. Z jeho vyjádření také vyplynulo, že pojišťovny by měly v roce 2006 obnovovat smlouvy jen s nemocnicemi a ordinacemi, které splní měřítka kvality péče. Ministerstvo zdravotnictví navíc podle Paroubka příští rok nevydá vyhlášku o úhradách, takže nebude nařizovat pojišťovnám, kolik mají za péči platit. Připomněl, že od ledna se změní způsob přerozdělování pojistného, což přinese Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP) navíc dvě miliardy ročně.
O úsporách na lécích či uzavírání smluv jen s dobrými lékaři však hovoří politici již řadu let, zadlužení zdravotnictví ale zatím dál narůstalo. "Dohodli jsme se, že základní metodou bude šetření," řekl Paroubek novinářům. Předseda vlády také znovu vyzval soukromé lékaře, aby ve čtvrtek nestávkovali. Lékaři dali ale již dříve najevo, že od svého záměru nehodlají upustit.
Soukromí lékaři si dlouhodobě stěžují na to, že pojišťovny jim platí pozdě, což ohrožuje ekonomické přežití jejich praxí - proto jdou do stávky. Ve čtvrtek většina z nich zavře ordinace a někteří přijedou do Prahy demonstrovat před ministerstvo zdravotnictví, které ze svých problémů viní. K protestům se symbolicky připojí také zubaři a lékárníci.
Paroubek uvedl, že pojišťovny by měly na lékaře působit tak, aby nestávkovali. Na dotaz novinářů, zda mají tedy zdravotníkům třeba telefonovat, premiér odvětil, že lékaři jsou dost chytří, aby vnímali jeho dnešní výzvu. "Stávka ničemu nepomůže," dodal.
Českým zdravotnictvím ročně proteče zhruba 200 miliard korun. Ačkoli výdaje rok od roku stoupají a stát se navíc snaží schodky opakovaně "záplatovat" jednorázovými dotacemi, zdravotnictví se vždy znovu propadne do dluhů. Současný deficit zdravotního pojištění překročil deset miliard korun, do konce roku dosáhne 12 miliard a nezmění-li se nic, poroste v příštím roce dál.
Paroubek připomněl, že již minulý týden vznikla pracovní skupina ze zástupců pojišťoven, ministerstva a úřadu vlády, která se pokusí možnosti úspor doladit. Tato skupina se podle premiéra opět sejde příští týden a předloží konkrétnější závěry.
Před novináře po dnešním jednání předstoupil i předseda správní rady VZP Richard Schwarz, který řekl, že úspory se budou projevovat postupně, ale "ve velmi krátkém horizontu".
Paroubek připomněl, že stát se chystá odkoupit od pojišťoven jejich pohledávky za 3,8 miliardy a navýší v příštím roce platby státu za děti, důchodce a další státní pojištěnce o 2,4 miliardy.
Zdroj: ČTK