Pekárek nechce obhajovat funkci prezidenta stomatologické komory
Po bezmála dvou desítkách let zřejmě v příštím roce ukončí své působení v čele České stomatologické komory její prezident Jiří Pekárek. Muž, který zubařskou profesní organizaci založil a vedl od roku 1990. O jeho funkci se ucházejí čtyři kandidáti, kteří se svým kolegům představili na valné hromadě komory v Praze. Pekárek se jednání nezúčastnil, je v zahraničí.
"Pan prezident Pekárek se rozhodl, že už dále nebude kandidovat," řekl ČTK viceprezident komory Pavel Chrz, který je rovněž jedním z uchazečů o vedení komory v letech 2009 až 2013. Nový prezident komory se bude volit na sněmu v listopadu. Jaké důvody šestapadesátiletého Pekárka k rozhodnutí již znovu nekandidovat vedly, Chrz neuvedl.
Pro zubaře, kteří chtějí pracovat v Česku, je členství v komoře povinné. Komora jich eviduje zhruba 8000; povolání vykonává asi 7000 stomatologů. Nejpočetnější je skupina zubařů od 50 do 59 let čítající přes 3000 lidí, naproti tomu zubařů do 29 let je jen přes pět stovek. Ročně vstupuje do oboru zhruba stovka absolventů, ale mnohem více zubařů odchází do důchodu, případně pracují už jen na částečný úvazek.
Hostem valné hromady byl ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), který stomatology přišel informovat o své připravované reformě zdravotnictví. "Mám jasnou představu o medicíně, která se rozvíjí, která znamená více pro pacienty a znamená to, a to si lékaři možná neuvědomují, také více práce pro lékaře," řekl novinářům po debatě se zubaři Julínek. Podle jeho názoru přinesou chystaná reformní opatření nejen výhody pro pacienty, ale i možnost vyšších výdělků pro lékaře.
Julínek odpovídal také na konkrétní dotazy stomatologů k legislativě a financování zdravotnictví. Prohlásil, že pacientům budou stejně jako dosud hrazeny amalgámové plomby ze zdravotního pojištění i v případě, že od ledna příštího roku začne platit připravovaná novela zákona o veřejném zdravotním pojištění. Lidé budou připlácet pouze na dražší výplně.
Stomatologové chtějí, aby si i v Česku podobně jako v řadě západních zemí sami více připláceli na péči o zuby. Podle Julínka se již stomatologové s pojišťovnami na systému úhrad zdravotní péče pro příští rok dohodli.
Zdroj: ČTK