Přeskočit na obsah

Pervitin je stále častější rekreační drogou mladých Čechů

Pervitin se stává stále častěji takzvanou rekreační drogou mladých Čechů. Novinářům to řekl ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Zatímco počet lidí, kteří jsou dlouhodobě závislí na injekčním užívání pervitinu, léta stagnuje, přibývá méně zkušených experimentátorů. S tímto fenoménem souvisí také rozšiřování velkovýroben pervitinu na úkor malých domácích laboratoří. Langer to řekl při zahájení světové konference o metamfetaminu neboli pervitinu.

Rekreační užívání drog znamená, že lidé si drogu vezmou třeba jednou týdně na diskotéce nebo v klubu. Občasní uživatelé si drogu většinou nepíchají do žíly, ale šňupají ji.

Problém spočívá v tom, že se z těchto občasných uživatelů mohou stát problémoví drogově závislí. To znamená, že jim droga znemožní chodit do práce, studovat a žít nezávisle na jejím pravidelném přísunu. S pravidelným injekčním užíváním se pak pojí riziko přenosu infekčních nemocí, žloutenek a viru HIV.

Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při Univerzitě Karlově to srovnal s alkoholem. "Ne z každého rekreačního pijáka se stává alkoholik, ale každý alkoholik byl jednou rekreačním pijákem," řekl Zábranský. Podle Zábranského se rekreační uživatelé k pervitinu dostávají v barech, na diskotékách a tanečních akcích. Stejně jako třeba extáze je pervitin stimulační drogou, která dodá lidem energii třeba k celonočnímu tanci. "Ještě je tady specifický český fenomén 'pikain', to znamená že vám někdo prodá pervitin, ale řekne, že jde o dražší kokain," řekl Zábranský ČTK.

Vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy Viktor Mravčík ČTK řekl, že trend zvýšeného rekreačního užívání se dá vysledovat zhruba od roku 2000. Z výzkumu střediska mezi fanoušky taneční hudby tehdy vyplynulo, že zkušenost s pervitinem měla třetina lidí. V roce 2003 tak odpovědělo 44,6 procenta dotázaných a loni 47,6 procenta. Pro srovnání, všichni Češi a Češky mezi 18 a 24 roky pervitin alespoň jednou v životě užili v 4,9 procenta.

Pervitin je v ČR snadno dostupný. Jeho výroba není složitá, suroviny se dají najít v lécích proti nachlazení, jako je paralen, nurofen nebo modafen. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nyní dojednává omezení prodeje těchto léků. Léky s obsahem pseudoefedrinu budou moct zřejmě od ledna lidé koupit jen po maximálně třech baleních najednou.

Pervitin je český název pro takzvané metamfetaminy. Skupina těchto drog se stává čím dál větším problémem například pro Spojené státy, Asii a Austrálii. Drogy amfetamimového typu patří k druhé nejrozšířenější skupině drog ve světě po marihuaně. Podle OSN užívá metamfetaminy na celém světě 25 milionů lidí.

Celosvětově se výroba metamfetaminu soustřeďuje do východní a jihovýchodní Asie, zejména do Číny a Thajska. V roce 2005 se podařilo zachytit 17,1 tuny metamfetaminu, z nichž více než polovina pocházela právě z Asie.

Praha hostí celosvětovou konferenci o metamfetaminech. Podle organizátorů jde o vůbec první takovou akci. Vystoupí na ní 80 odborníků ze 16 zemí. České hlavní město si organizátoři nevybrali náhodou. Česko patří k evropským velmocím ve výrobě pervitinu. V roce 2006 policie odhalila 418 varen, o 60 procent více než rok předtím. Podle OSN to je téměř 90 procent všech laboratoří na výrobu metamfetaminů v Evropě. Český pervitin se vyváží do Německa, na Slovensko a do Rakouska.

Podle české vládní agentury je v Česku celkem 30.200 problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich, 10.500 pak připadá na opiáty, například heroin.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…