Přeskočit na obsah

Pět nemocnic v Ústeckém kraji: nižší odměny?

Hrozí, že Krajská zdravotní přijde o dotace. To ovlivní její zisk a tisíce lidí by to mohly poznat na odměnách

Ústí nad Labem - Krajská zdravotní zatím marně čeká na 266 milionů korun dotace, s níž počítá na zdravotnické přístroje. Místo peněz ale do největšího českého zdravotnického zařízení dorazila kontrola.

Přístroje pro chomutovskou a ústeckou nemocnici Krajská zdravotní (KZ) sdružující pět největších nemocnic v kraji přitom už nakoupila začátkem letošního roku. Když o peníze v dubnu o evropské peníze požádala, dozvěděla se, že platby jsou pozastavené kvůli nejasnostem s výběrovým řízením. Vyplácení dotací pozastavil Úřad regionální rady regionu

Severozápad, který má problematiku evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji na starosti. Podle mluvčího úřadu Vojtěcha Krumpa se nyní čeká na stanovisko antimonopolního úřadu, na který se úřad obrátil kvůli nejasnostem s výkladem zákona o zadávaní veřejných zakázek. Zároveň se kontrolují samotné přístroje, které nemocnice nakoupila, a doklady k nim.

Mluvčí KZ Jiří Vondra řekl, že společnost zatím problémy zvládá. Pokud by ale peníze v blízké době firma nedostala, znamenalo by to zásah do hospodaření.

Zisk klesne

Může zadržení dotace a případné její odebrání kvůli chybám vedení firmy ovlivnit mzdy zaměstnanců? Těch je tu přes šest tisíc.
"Tato skutečnost neovlivňuje vyplácení mezd zaměstnancům. KZ zajišťuje financování projektů kombinací vnitřních a vnějších zdrojů. V dlouhodobém horizontu by samozřejmě pozastavení dotací mělo vliv na rozpočet společnosti. Byla by nucena provést taková opatření, aby to neovlivnilo vyplácení mezd zaměstnancům. Například bychom byli nuceni pozastavit plánovaný nákup ostatních investic," podotýká Vondra.


Pokud by KZ musela nakonec zaplatit 266 milionů výhradně ze svého rozpočtu, mezd by se to mohlo do určité míry dotknout v případě, že by kvůli tomu klesl zisk společnosti. "Zaměstnanci mají mzdy pevně zaručeny v kolektivní smlouvě. Jsou motivováni na kladném hospodářském výsledku. V případě dosažení zisku bude zaměstnancům vyplacena další část odměn, a to ve výši 50 procent ze zisku," uvedl Vondra.

Opačně tedy platí, že při nižším zisku budou nižší i odměny.
Pokud by kvůli ztrátě dotací společnost dokonce skončila ve ztrátě, neumožnilo by to další navýšení objemu mezd. "Ale současně to nemá vliv na pevně zaručené mzdy," dodal Vondra.
 

Hrozí, že Krajská zdravotní přijde o dotace. To ovlivní zisk

Antonín Gabera, předseda Lékařského odborového klubu v Ústeckém kraji, včera pouze poznamenal, že o této záležitosti bude LOK s vedením firmy jednat dnes. Teprve pak se lékařské odbory k věci vyjádří.

Celá věc se dostala až na červnovou schůzi Poslanecké sněmovny, při které poslanec a člen Výboru pro zdravotnictví Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) interpeloval ministra financí Eduarda Janotu. "Zajímalo by mě, zda a jak probíhá kontrola projektu doplnění zdravotnického zařízení a přístrojů, jehož zadavatelem byla Krajská zdravotní... Nezasvěcenému pozorovateli nemůže uniknout, že pokud je veřejná zakázka vypsána tak, že nabídku podá pouze jeden uchazeč, muselo asi na straně zadavatele dojít k nějakému pochybení," uvedl Hovorka v interpelaci.
Janota v odpovědi na interpelaci tvrdí, že vyplácení peněz bylo pozastaveno kvůli podezřením na netransparentní výběr dodavatele a na takzvané umělé dělení zakázky.
Celkem má KZ slíbené evropské dotace na přístroje za více než 500 milionů korun. Zatím požádala jen o první splátku za již nakoupené přístroje. Peníze na ně prý KZ zatím vzala ze svého rozpočtu, část si půjčila od bank, kterým je chtěla po obdržení evropských dotací vrátit. Podle svého mluvčího Jiřího Vondry další přístroje zatím společnost nekoupila, v současnosti prý běží výběrová řízení na dodavatele.
Mluvčí KZ se také odvolává na nezávislý audit, který společnost po prvních námitkách proti transparentnosti dotačních aktivit zadala. Ten prý prokázal, že přístroje byly zakoupeny za odpovídající cenu a veřejná obchodní soutěž byla v souladu se zákonem.

Kontrola oprávněnosti požadavku na proplacení financí z prostředků EU není podle Vondry ničím neobvyklým. "Jedná se o standardní postup, který je uplatňován vždy při podání žádosti o proplacení vynaložených prostředků, neboť je povinností státu prověřit, zda nedochází ke zneužívání fondů EU," uvádí Vondra.
 

Zdroj: Mladá fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…