Přeskočit na obsah

Pliva-Lachema končí s vývojem

Brněnská farmaceutická firma Pliva-Lachema letos uzavře výrobu pevných lékových forem a ukončí většinu vývojových aktivit. Společnost kvůli tomu propustí asi stovku ze 650 zaměstnanců.

Omezení souvisí s integrací mateřské americké skupiny Bar Pharmaceuticals do izraelské společnosti Teva Pharmaceutical z konce minulého roku. "Výzkum a vývoj bude možné efektivněji a levněji zabezpečit v rámci struktury Teva," řekla mluvčí Plivy-Lachemy Jana Šilarová.

Jednička na světovém trhu s generickými léky, tedy produktů, jimž vypršela patentová ochrana, Teva Pharmaceutical, dokončila převzetí třetího největšího výrobce Bar Pharmaceuticals v prosinci minulého roku.

Pod jednou střechou se tak ocitla opavská firma Ivax Pharmaceuticals a brněnská Pliva-Lachema. Americkou firmu Teva koupila za 7,5 miliardy dolarů (přes 140 miliard korun).

Zkoumaly se léky proti nádorovým onemocněním "Výrobu pevných lékových forem Pliva-Lachema uzavře z důvodů nízké tržní poptávky. Výzkum a vývoj zase proto, že se značně překrývá se stejnými aktivitami skupiny Teva.

Zbývající výroby Plivy-Lachemy budou pokračovat do doby, než experti společnosti Teva vyhodnotí další možné kroky," dodala mluvčí.

Pliva-Lachema se zaměřovala hlavně na výzkum, vývoj a výrobu generických léčiv pro nádorová onemocnění. V roce 2007 utržila 1,21 miliardy korun, což je o 102 milionů více než v roce 2006.

V uplynulých dvou letech firma investovala přes půl miliardy korun do nové linky na cytostatické injekce pro chemoterapii. Teva Pharmaceutical koupila v roce 2005 americkou společnost Ivax a s ní získala její opavský závod, bývalou Galenu Opava.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…