Přeskočit na obsah

Počet plně kojených dětí v prvním půl roce života roste

V České republice zůstávají bez mateřského mléka v prvních dnech života tři procenta dětí. Plně kojeno je v okamžiku opuštění porodnice 96 procent novorozencům. Ve srovnání s lety 2002 a 2003 se jejich počet nepatrně snížil. Je to dáno zvyšujícím se počtem nedonošených dětí a císařských řezů. Zvýšil se však počet dětí, které jsou plně kojeny v šesti týdnech, třech měsících i půl roce. Plné kojení do půl roku doporučuje Světová zdravotnická organizace.
Prvního srpna tradičně začíná Světový týden kojení. Letos se zaměřil na podporu časného zahájení kojení nejpozději do jedné hodiny po porodu. Toto opatření by podle Světové zdravotnické organizace mohlo ve světě snížit novorozeneckou úmrtnost o 22 procent.
Mezi českými dětmi, které v nejsou kojeny v prvních dnech života, převažují chlapci, protože jako novorozenci mají více zdravotních problémů. Nejvíc nekojených novorozenců bylo loni v Moravskoslezském regionu, nejméně v kraji Zlínském. V půl roce života bylo loni kojeno 41 procent dětí, 23 procent dětí bylo kojeno plně.
V prvním dnech života dítě saje mlezivo, které je lehce stravitelné, kaloricky vydatné, má vysoký obsah bílkovin, vitaminů a hlavně obranných látek. Zdravý novorozenec po normálním průběhu porodu by měl být k prsu matky přiložen do 30 minut po porodu.
Kojení chrání děti před průjmy, poskytuje jim ochranu před různými infekcemi, u nemocných dětí příznivě ovlivňuje průběh nemoci. Například záněty dýchacích cest a středního ucha jsou u kojených dětí méně časté.
Kojení přináší i zdravotní výhody matce. Poporodní změny v jejím organismu jsou rychlejší. Dlouhodobé kojení podporované správnou výživou ji chrání před osteoporózou v menopauze, podle některých odborníků i před karcinomem prsu. Kojení je levnější než umělá výživa a je také ekologičtější.
V prvních týdnech mají někdy ženy obavu, že nemají dostatek mléka nebo není dostatečně výživné. Prsy už nejsou tak nalité jako v porodnici a mění se i vzhled mléka. Mizí husté žlutavé mlezivo a začíná se tvořit bělejší mléko. Při začátku pití je sladké a méně tučné, a slouží tak k uhašení žízně. Během krmení se stává tučnějším, aby se jím kojenec nasytil. Nedostatečně kojeno je pravděpodobně dítě, které do tří týdnů nedosáhlo původní porodní váhy.
Zdravé a správně kojené dítě nepotřebuje čaj ani další tekutiny do konce šestého měsíce života.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…