Podle odborníků by pojišťovny měly hradit novou substituční léčbu
Nový substituční lék pro léčbu závislosti na heroinu suboxone zatím narkomani nezneužívají k nitrožilní aplikaci, řekl dnes novinářům v Praze Aleš Herzog ze sdružení Sananim. Proto se s ním ani po půl roce od jeho zavedení na českém černém trhu s drogami podle jeho zkušeností neobchoduje. Širší využití léku by podle Hezoga mohlo pomoci k návratu do běžného života řadě lidí závislých na heroinu. Lék je pro ně však často příliš drahý, pomohlo by jim proto, kdyby se na jeho úhradě podílely zdravotní pojišťovny podobně jako v některých vyspělých evropských zemích.
Suboxone se stejně jako starší subutex aplikuje v tabletách. Subutex však narkomani často zneužívají nitrožilně, neboť může působit jako náhražka heroinu tím, že jim v menší míře a za výrazně nižší cenu přináší podobné euforické účinky. Suboxone ovšem nitrožilně užívat nelze, neboť výrazně nepříjemné abstinenční příznaky navozuje ihned v okamžiku injekční aplikace.
"Potvrzuje to situace na drogové scéně, kde o suboxone k injekčnímu zneužívání není zájem," řekl ČTK Herzog. Pro uživatele opiátů, kteří se své závislosti chtějí zbavit, je však léčba novým preparátem nákladná - měsíčně je stojí přibližně 3500 korun nebo i více podle stupně závislosti. Odborníci proto chtějí přesvědčit pojišťovny, aby na léčbu přispívaly.
"Byl by to velmi pragmatický a rozumný krok," míní Herzog. "Suboxone prokázal, že není zneužíván. Je to řešení, jak podpořit lidi, kteří mají skutečně zájem řešit svou závislost. Mohli by se vymanit z ulice, z braní drog, z trestné činnosti, mohli by stabilizovat svůj život," prohlásil.
Využití suboxone místo subutexu je podle odborníků vhodné také proto, že závislí lidé nemají zájem zvyšovat jeho dávky, aby jim přinesl větší euforii. Nyní v Česku subuxone užívá asi pět stovek lidí, z toho přibližně 60 v detoxikačním centru nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. "Asi u 40 procent pacientů se dávky suboxone oproti subutexu postupně snižují," řekl lékař centra Marián Koranda.
Podle jeho názoru by proto lidem snažícím se ze závislosti vymanit výrazně pomohlo, kdyby pojišťovny hradily právě tento preparát. Úplný přechod ze subutexu na suboxone by však podle jeho názoru nebyl vhodný. Řada lidí je totiž přímo závislá na aplikaci látky přímo jehlou do žíly. Ti by se zřejmě v případě nedostatku subutexu opět vrátili k užívání mnohem nebezpečnějšího a dražšího heroinu, čímž by zřejmě opět vzrostla kriminalita narkomanů.
V ČR je zhruba 30.000 problémových uživatelů, kteří drogy aplikují nitrožilně. Většina z nich je závislá na pervitinu, asi třetinu tvoří uživatelé opiátů, zejména heroinu a subutexu.
Zdroj: ČTK