Přeskočit na obsah

Podle zastánců přirozených porodů bývají rodičky diskriminovány

Ženy, které chtějí rodit děti doma či v porodních domech a jimž nevyhovuje prostředí nemocnic, se v Česku cítí diskriminovány. Stát se podle nich snaží zlikvidovat profesi porodních asistentek. Uvádí to zpráva, kterou ČTK zaslalo Hnutí za aktivní mateřství. Ministerstvo zdravotnictví obvinění odmítá, pokládá je za militantní nepřátelskou kampaň.

Zpráva konstatuje, že se v Česku k porodům přistupuje jako k rizikovému procesu, který musí vést lékař; brát porod dítěte jako přirozený děj za spolupráce porodní asistentky proto rodičky často nemohou. "Nejde o to, vidět jeden model jako špatný a jiný jako dobrý," uvedla Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství, podle ní by však měla mít možnost rozhodnout se o způsobu porodu svobodně každá rodička sama. To však prý české ženy obvykle nemohou a nemocnice jim údajně nepřiznávají ani jejich zákonná práva a "manipulují" s nimi podle místních zvyklostí pohodlných pro zdravotníky.

"Porody jsou vedeny ve zdravotnickém zařízení a musí na ně být kladeny nároky jako na zdravotní službu," řekl ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který s názory aktivistek zásadně nesouhlasí.

Hnutí tvrdí, že lékaři někdy neberou ohled na přání rodiček a podávají jim neúplné či zavádějící informace, bagatelizují vedlejší účinky podávaných léků. "Z hlediska psychologického bezpečí je u porodu důležitý především dobrý pocit matek, jejich vnitřní jistota a možnost rozhodnout, kde chtějí své dítě přivést na svět," uvedla psycholožka Věra Břicháčková, podle níž dokonce může žena pociťovat "hodně nepovedený" porod jako trauma srovnatelné se znásilněním.

"Ministerstvo není spokojeno s tím, jak se někteří lékaři chovají k pacientům a jak některá zdravotnická zařízení nedokážou vyjít vstříc individuálním požadavkům svých zákazníků," připustil Cikrt, paušální odsouzení českého porodnictví ale odmítá. Ženy by si měly stěžovat na konkrétní případy, aby mohly být prošetřeny.

V zahraničí se o ženu během těhotenství i při porodu může starat jejich jediná porodní asistentka, v ČR to podle zprávy možné není. Zdravotní pojišťovny s asistentkami uzavírají smlouvy jen ojediněle a pouze na velmi omezený rozsah činnosti. Jejich služby proto mohou obvykle využít jen bohatší ženy v některých velkých městech, musí si je navíc samy zaplatit. Podle Cikrta je ovšem české porodnictví plně v souladu s legislativou Evropské unie.

"Stát diskriminuje porodní asistentky. Brání tak ženě svobodně se rozhodnout, jakou péči chce ze svého zdravotního pojištění užívat," prohlásila místopředsedkyně Unie porodních asistentek Ivana Königsmarková. Navíc se ruší malé porodnice, které rodičkám poskytovaly přístup "šitý na míru" podle jejich požadavků. Míst v porodnicích je přitom málo a například v Praze se budoucí rodičky musí registrovat k porodu často již v samém začátku těhotenství. Ani po registraci však nemají jistotu, že je porodnice v době porodu přijme. "Kapacit je relativně dost, ale lidé preferují některé porodnice," prohlásil Cikrt.

Podle některých odborníků způsobuje údajně necitlivý přístup státu k možnosti rodit mimo velké nemocnice nebo podle požadavků rodiček převaha mužů, kteří o zdravotnickém systému rozhodují na všech úrovních - ve sněmovně, Senátu, na ministerstvu zdravotnictví, ve zdravotních pojišťovnách i v nemocnicích samotných.

Lékaři námitky porodních asistentek i nespokojených matek odmítají jako nepodložené. Porod mimo porodnici pokládají za riziko a jako důkaz vyspělosti českého porodnictví uvádějí dlouhodobě nízké hodnoty novorozenecké úmrtnosti, jež podle statistik patří k nejmenším na světě. Argumentují rovněž stále vyšším věkem rodiček, kvůli němuž ženám při porodu i jejich dětem hrozí stále více zdravotních obtíží.

Aktivistky uveřejnily na internetové stránce www.normalniporod.cz petici za zlepšení služeb v českém porodnictví. Na podporu svých požadavků uspořádají 8. října demonstraci před budovou ministerstva zdravotnictví.

Ministerstvo se podle Cikrta debatě s rodičkami a asistentkami nebrání. "Je nutné systém nastavit tak, aby byla možnost svobodné volby pro ženy, ale aby znaly rizika a aby to mohl lékař zasáhnout tam, kde je ohroženo zdraví dítěte," míní Cikrt. "Porodní asistentky nejsou naši nepřátelé, ale ony samy se do nepřátelské role staví a je to škoda, brání to diskusi," dodal.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…