Pojišťovna vrací peníze
Děvětadvacetileté Erice z Plzně vrátí Všeobecná zdravotní pojišťovna téměř tři tisíce korun. O tolik loni překročila ochranný pětitisícový limit, do kterého se započítávají regulační poplatky za návštěvu u lékaře, za položku na receptu a doplatky na léky.
Pětitisícový limit v kraji překročilo 347 pacientů Erika trpí schizofrenií, takže v ordinacích specialistů i na nemocničním lůžku strávila v minulém roce desítky hodin. "Kolik jsem za ten rok zaplatila, to si nepamatuji," uvedla mladá žena. Ta patří mezi 347 lidí pojištěných u VZP, kteří v kraji limit překročili. Pojišťovna mezi ně rozdělí necelých 2,3 milionu korun.
Nejvíce takových pacientů je z Plzeňska - 109, a na Klatovsku, kde dostane peníze zpátky 65 lidí. Naopak nejméně - 28 - jich je z Tachovska. Někdo dostane jen desítky korun, jiný tisíce, průměrně na každého vychází přeplatek 1400 korun.
"Nejvyšší doplatek činil u jednoho pojištěnce 25 360 korun. U jedenácti pojištěnců byl doplatek vyšší než 15 tisíc korun," konstatovala Miloslava Šlajsová, ředitelka plzeňské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Plzeňský kraj je v počtu pacientů, kteří překročili limit, ve srovnání se zbytkem republiky zhruba v polovině.
Nejvíce jich je v Praze - 1338 - a ve středních Čechách - 922. Naopak nejméně jich lze napočítat v Libereckém kraji - 289. Většina lidí, kteří překročí ochranný limit pěti tisíc korun, trpí více chorobami.
"Největší skupinou lidí, kteří dosáhli pětitisícového ročního limitu, jsou pacienti trpící laterální sklerózou. Dále například lidé s paranoidní schizofrenií nebo chronickou myeloidní leukémií," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.
O tom, že jste přečerpali pětitisícový limit, vás musí podle zákona informovat pojišťovna "Do šedesáti dnů se musí ozvat a peníze vám vrátit," vysvětlil Jiří Rod. Neznamená to však, že potom nemusíte hradit žádné poplatky. "Pacienti platí dál, pojišťovny vše proplácí až zpětně," doplnil mluvčí.
Podle Jiřího Roda si lidé ústřižky, potvrzující uhrazení poplatků, schovávat nemusí. "Pacienti nemají povinnost je na lékaři vyžadovat, je to dobrovolné. A nemusí si je tedy ani schovávat," vysvětlil.
Jak na tom lidé s pětitisícovým limitem jsou, mohou i v průběhu roku zjistit ve své zdravotní pojišťovně.
Zdroj: Mladá Fronta DNES