Pojišťovny: Hrozí růst dluhu až na 22,5 mld
Až na 22,5 miliardy korun z nynějších 12 miliard stoupne na konci příštího roku zadlužení zdravotních pojišťoven, pokud ministerstvo zdravotnictví bude nadále upokojovat všechny požadavky poskytovatelů péče. Novinářům to dnes řekl viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera.
"Pokud bude dodržena dohoda uzavřená v červnu u premiéra Jiřího Paroubka, závazky pojišťoven po lhůtě splatnosti stoupnou po odkupu pohledávek za 3,8 miliardy jen o dvě miliardy," uvedl. Na těchto číslech se podle Kothery shodla analytická komise, v níž jsou zástupci lékařů a pojišťoven. Zprávu dostane ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která bude v úterý jednat s premiérem Jiřím Paroubkem o svých deseti opatřeních ke stabilizaci zdravotnických financí. V nich zdůrazňuje platnost vyhlášky o úhradách péče. Pojišťovnám nařizuje nenavazovat žádné nové smlouvy a zakazuje jim trestat léčebny za to, že nenaplňují předepsané počty personálu. Nutí je rovněž upustit od praktik vedoucích k přetahování pojištěnců. "Věříme, že podle těchto čísel modifikuje ministryně své desatero. Dáváme jí nástroj, jak čelit nepřiměřeným požadavkům lékařů," dodal prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jiří Bek.
Mluvčí ministerstva Jana Kocová ČTK řekla, že ministryně zatím analýzu neobdržela. Vyjádří se až po setkání s premiérem. "Seznámí pana premiéra se stabilizačními opatřeními, která navazují i na její jednání s pojišťovnami," řekla Kocová. Vratislav Matys z Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) připomněl, že dosavadní opatření ministerstva vedla k tomu, že výdaje pojišťoven rostou rychleji než příjmy a deficit narůstá. "VZP žádá opatření, která by systém uvedla do rovnováhy," řekl.
Pojišťovny by v příštím roce z výběru pojistného měly získat o šest procent více peněz. Podle dohody u premiéra polovinu, tedy tři procenta, mají dát na zvýšení plateb lékařům a nemocnicím za péči o pacienty a polovinu na snížení svého dluhu. Kothera dodal, že dalšímu snížení dluhu by pomohlo, kdyby byly zmrazeny ceny léků, přehodnoceny výdaje na zdravotnický materiál a redukována síť zdravotnických zařízení. Deficit by pak podle Kothery klesl na devět miliard korun.
Zdroj: ČTK