Pojišťovny proplatí očkování dětí proti pneumokoku
Rodiče mohou nechat očkovat své dítě proti invazivnímu pneumokokovému onemocnění a zdravotní pojišťovny jim náklady proplatí. Tuto novinku zavedlo od 1. července všech devět pojišťoven, rodiče však o této možnosti většinou nevědí. Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením. V lehčích případech je pneumokok původcem zánětu středního ucha.
Mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Lucie Králová ČTK řekla, že rodiče, kteří mají o očkování dítěte zájem, se mají obrátit na pediatra, který o jejich potomka pečuje, a očkování si vyžádat. Účtenku jim proplatí jejich pojišťovna.
Vakcína se podává dětem od dvou měsíců věku, na jednu dávku přispívá pojišťovna až 1500 korun. Děti od dvou do šesti měsíců dostanou tři dávky, od šesti měsíců do dvou let je schema dvoudávkové a do pěti let se vakcína dává v jediné dávce.
Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČTK řekl, že očkování proti pneumokoku doporučí dětem s oslabenou imunitou, u ostatních není průběh onemocnění tak dramatický. Už nyní se dává vakcína v porodnicích oslabeným novorozencům. Podle Kudyna by se měly nechat očkovat také děti, které trpí častými záněty středního ucha, rozhodně by nemělo být očkování celoplošné.
Rodiče by měli podle Kudyna zvážit, zda raději neinvestovat peníze do hexavakcíny. Ta chrání proti šesti nemocem a zdravotní pojišťovny ji nehradí. Vakcína slučuje očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, hepatitidě B a haemophilu influenzae B.
Rodiče za toto kompletní očkování zaplatí 5000 až 6000 korun. Na rozdíl od Slovenska není v Česku možné, aby pojišťovny proplatily alespoň tu část, kterou ušetří tím, že dítě nedostane tři jednotlivé vakcíny podle očkovacího kalendáře.
Pneumokok napadá děti všech věkových skupin i dospělé, na celém světě ročně zahubí přes milion dětí do pěti let věku. Největší riziko nákazy je do dvou let věku, zvýšené riziko přetrvává do věku deseti let. Nákaza se šíří blízkým kontaktem v dětských a dalších společných zařízeních.
Zdroj: ČTK