Pojišťovny: Smlouvy nedostane asi více než 5 % zařízení
Zaměstnanecké zdravotní pojišťovny počítají s tím, že by v příštím roce neobnovily smlouvu s pěti až sedmi procenty zdravotnických zařízení. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. V případě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by toto číslo mohlo být kvůli velkému počtu uzavřených smluv ještě vyšší. Odborníci je odhadují na deset až 12 procent.
Pojišťovny neobnoví smlouvy těm zařízením, která nesplní nároky na kvalitu či budou ve zdravotnické síti nadbytečná. Neuzavření dohod má být jednou z cest k úsporám. Dluh zdravotního pojištění překročil již deset miliard korun.
Zařízení, kterým by neprodloužení smlouvy hrozilo, by se o tom dozvěděla s půlročním předstihem, vysvětlil Gajdáček. Kdyby nenastala náprava, pojišťovna by smlouvu vypověděla. Pojišťovny by měly zdravotnická zařízení hodnotit podle personálního a technického zajištění péče, kvality péče a jejich úměrného rozložení podle počtu obyvatel, jejich potřeb a dopravní dostupnosti.
Pojišťovny počítají s tím, že neprodloužení smluv se dotkne zejména nemocničních oddělení a ambulantních specialistů. Naopak praktických lékařů, stomatologů a gynekologů je nedostatek, o prodloužení smluv se tedy bát zřejmě nemusejí. Hustota zdravotní sítě se v jednotlivých regionech různí. Zatímco v Praze má každý gynekolog v průměru 2500 pacientek, v Královéhradeckém či Pardubickém kraji zhruba 4000. Silné geografické rozdíly panují i mezi stomatology a praktickými lékaři.
Neprodlužování smluv by se nemělo dotknout ani velkých nemocnic. "Kdyby se však například v Praze zrušila jedna fakultní nemocnice, tak se nic nestane. Ale v současné situaci se to nepodaří prosadit," podotkl Gajdáček.
Ředitelka VZP Jiřina Musílková dnes novinářům řekla, že pojišťovna již předala sdružením praktických lékařů materiál o počtu doktorů, jejich úvazcích a věku v jednotlivých okresech. "Požádali jsme je, aby se oni (představitelé sdružení) podívali na síť (lékařů)," uvedla Musílková. Stejné informace chce pojišťovna podle ní předat i ambulantním specialistům.
Pojišťovny se zaměří i na "dublování" odborných ordinací v nemocnicích a mimo ně. Prezident lékařské komory David Rath dnes na jednání s VZP navrhl, že by ambulance v nemocnicích vůbec být nemusely a měly by být jen v terénu. "Když to bude obecný názor, pojišťovny ho určitě podpoří," míní Musílková.
Snahu pojišťoven o rozhodující slovo při tvorbě zdravotnické sítě podpořil ve středu i premiér Jiří Paroubek. Jeho postoj je však zatím v rozporu s vládou navrhovaným zákonem o zdravotnických zařízeních, který je ve sněmovně. Podle normy by síť nemocnic a ambulancí měl určovat stát či kraje. Pojišťovny by pak musely s vybranými zařízeními uzavřít smlouvy. Podle zástupců pojišťoven je tento zákon v současné situaci neprůchodný.
S tímto zákonem nesouhlasí ani kraje. "Rozhodnutí by mělo být v kompetenci pojišťoven, které mají nejlepší údaje o zdravotnických zařízeních," řekla ČTK ředitelka zdravotního odboru Středočeského kraje Markéta Hellerová.
Zdroj: ČTK