Přeskočit na obsah

Polovina peněz pojišťoven jde do nemocnic, čtvrtina na léky

Polovina ze 180 miliard, jež loni vydalo devět zdravotních pojišťoven na zdravotní péči, směřuje do nemocnic, čtvrtina jde na léky, pět až šest procent získávají praktičtí lékaři, kolem sedmi ambulantní specialisté a šest procent zubaři. O zbytek se dělí lázně, doprava a laboratoře.

Celkem proteče zdravotnictvím za rok na 200 miliard korun. Ze státního rozpočtu jde devět miliard, ministerstvo zdravotnictví je směruje například do nemocnic na investice, platí z nich také hygienickou službu a další. Do zdravotnictví plynou peníze také z jiných resortů a z krajů, tyto údaje však ČTK nemá k dispozici. Podíl plateb pro jednotlivé druhy péče se podle informací zdravotních pojišťoven dlouhodobě nemění. Jak však narůstá celkový objem peněz ve zdravotním pojištění, rostou i příjmy jednotlivých druhů péče. "Je to plynulá křivka, která začíná na 35 miliardách v roce 1991 a loni dosáhla až na 180 miliard," řekl ČTK výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

Regulace mírně snížily podíl nemocnic na výdajích, před lety činil 51 procent, nyní se u Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) pohybuje kolem 47 procent, u některých zaměstnaneckých pojišťoven, jež mají smlouvy většinou jen s nemocnicemi, však přesahuje i polovinu. Pokles podílu nemocnic na výdajích odpovídá trendům EU, kde se posiluje ambulantní péče. I při tomto poklesu však množství peněz pro nemocnice roste. Něco jiného je polovina ze 100 miliard a ze 180 miliard, řekl k tomu ředitel svazu pojišťoven.

Největší problém je podle mluvčího VZP Jiřího Suttnera s nárůstem výdajů na léky. Z objemu 55 miliard, za něž byly léky v Česku loni spotřebovány, hradily pojišťovny 38 miliard. Na růstu výdajů se podílely hlavně nemocnice. V letošní cenové vyhlášce nebyly léky regulovány, a tak nemocnicím stouply výdaje na léky o osm procent, a léčebnám dlouhodobě nemocných dokonce o 12 procent. U praktiků už řadu let stoupají náklady na léky jen o dvě až tři procenta ročně.

"Když jsme teď chtěli regulovat, byla z toho bouře," připomněl Gajdáček snahy zdravotních pojišťoven omezit platby léčebnám dlouhodobé péče, pokud nesplňovaly počty předepsaného personálu a technické vybavení.

Na dnešním jednání s premiérem Jiřím Paroubkem chtějí předsedové správních rad zdravotních pojišťoven předložit návrh, aby se v příštím roce nezvyšovaly úhrady, aby byly zmrazeny ceny léků a zdravotnických prostředků, aby výdaje pojišťoven za ně nerostly. Budou požadovat, aby ministerstvo zdravotnictví neprovádělo do voleb už žádné zásadní kroky a vzalo zpět návrhy zákonů, které podle nich omezují roli pojišťoven v systému.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…