Přeskočit na obsah

Poplatky já rušit nebudu

Senátorka ODS Daniela Filipiová se s největší pravděpodobností stane novou ministryní zdravotnictví. Premiér Mirek Topolánek její jméno sice ještě nepotvrdil, ale ona už přiznala, že nabídku přijala.

Kde se vzala? A co její jméno v čele žhavého resortu, kde se ministři střídají jako na orloji a jejich životnost zřídkakdy překročí jeden rok, bude znamenat?

Ona sama tvrdí, že chce pokračovat v reformách, které zahájil Tomáš Julínek. "Bylo by pro mě ctí, kdyby mě někdo nazýval Julínkem s ženskou tváří. Budu se snažit na tu jeho práci navázat a zkusit prosadit, co je prosaditelné," říká.

Co ministryně pro pacienty přichystá? 1. Poplatky? Chce je zachovat, ale děti a senioři by platit nemuseli "Jsem velkým zastáncem regulačních poplatků ve zdravotnictví," tvrdí Filipiová a velmi se tím podobá odvolanému Tomáši Julínkovi. Jenže v Senátu právě leží návrh na úplné zrušení poplatků. Zrovna včera se jím senátoři zabývali.

Sociální demokraté jejich zrušením podmiňují svůj souhlas se setrváním našich vojáků na zahraničních misích. Což je pro Topolánkovu vládu důležité, Česko jinak nesplní spojenecké dohody. Na Filipiové nyní bude, aby vládě buď pomohla vyjednat kompromis (tedy jak sama říká zrušit třeba jen část poplatků pro děti a důchodce), nebo zahájila kariéru ministryně jako žena, která symbol reforem ODS pomohla pohřbít úplně.

2. Nadstandard u lékaře? Otestuje, zda to má šanci Na Filipiové bude záležet i osud čtyř reformních zákonů, které připravil Julínkův tým a jež teď leží v Poslanecké sněmovně. I tady je víc než jisté, že bude muset udělat tisíce kompromisů. Což bude v čele ministerstva zřejmě jejím hlavním úkolem.

Čeká ji tak prosazení zákona o záchranných službách, který zkrátí dobu dojezdu sanitek. Pak dva zákony o zdravotních službách, které mimo jiné nově určují práva a povinnosti pacientů a lékařů, či novela zákona, jež lidem umožní zaplatit si za nadstandardní péči.

"Jde o to, pořádně si to prostudovat a zjistit, nakolik jsou některé zákony naprosto neprůchozí a které po nějakých kompromisních úpravách," říká diplomaticky. Asi tuší, že koaliční rebelové, s nimiž musel Julínek vyjednávat o každou píď své reformy, jen kvůli změně ministra neotočí.

"V zákonech je stále řada nepřijatelných věcí," říká lidovec Ludvík Hovorka. "Nahrávají zdravotnickým řetězcům, je tam citlivá záležitost ohledně ochrany dat v centrálním registru a chybí jasné vymezení toho, nač má pacient nárok. Bez toho se nedá připlácet za nadstandard," jmenuje.

Jak velké ústupky bude muset ministryně udělat, není jasné. Ale že tím padá řada Julínkových reformních návrhů, je jisté. Stejně tak se nedá počítat, že jí se podaří prosadit druhou část zdravotnické reformy - skutečnou konkurenci pojišťoven.

3. Nový problém: kvůli krizi bude hledat miliardy Filipiová bude muset řešit i záležitost, které byl Julínek ušetřen. Ekonomická krize se zcela jistě dotkne i zdravotnictví. Už existují výpočty, které dokazují, že pokud se zruší poplatky, na konci roku má být zdravotnictví v pětimiliardovém dluhu.

Příští rok má stát uvolnit zmrazené platby za státní pojištěnce a dát za ně pojišťovnám víc peněz. Už teď se zdá, že ministr financí na to nepřistoupí. To znamená, že pojišťovny lékařům budou platit se zpožděním a lékaři budou zvažovat nad každou krabičkou léků, zda ji lidem předepíší.

Zdá se, že jedinou velkou výhodou nové ministryně je právě její handicap: že je na vozíčku. Přece jen - jinak se opozici útočí na dvoumetrového Julínka a jinak na ženu, jakou je Daniela Filipiová. A možná, že i na tuto kartu ODS skrytě sází.

"Nikdy jsem toho nezneužívala. Jestli někdo bude mít problém na mě útočit, že jsem na vozíku, ať klidně útočí. Já jsem si prožila tolik situací, kdy se na mě lidé dívali svrchu, že dnes už to po mně jenom stéká," vzkazuje.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…