Poplatky se změní. Ale jak?
Na předvánoční schůzi poslanci zrušili všechny zdravotní poplatky. Ministerstvo je chce zmírnit
Jisté je jen jedno. V roce 2009 rozhodně nebudou regulační poplatky u lékaře a v nemocnicích fungovat tak, jak je v lednu 2008 ministerstvo Tomáše Julínka nastavilo. Proti systému, kdy všichni až na pár výjimek platí třicet korun u lékaře, šedesát korun v nemocnici a devadesát korun za ošetření na pohotovosti, protestuje opozice. A zcela spokojení s nimi nejsou ani koaliční poslanci.
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek po roce sliboval revizi. Zatím na předběžných číslech ukazuje, že díky regulačním poplatkům mohly pojišťovny směrovat více peněz na léčbu onkologických a jiných nákladných nemocí.
Je otázka, zda vůbec někdo chce argumenty o přínosu poplatků slyšet. Z třiceti a šedesáti korun se stal prostředek politického boje. Na posledním předvánočním jednání opozice ve Sněmovně prosadila úplné zrušení poplatků. To však neznamená, že se tak opravdu stane. Zatímco ve Sněmovně není vládní koalice silná, v Senátu, který musí verdikt dolní komory posvětit, mají občanští demokraté a jejich partneři většinu.
Ještě než opoziční smršť poplatky smetla, měla vláda připravenou jinou variantu, jak reformu zmírnit. Od placení u lékaře chtěli koaliční politici osvobodit děti do šesti let a dětem do patnácti chtěli snížit ochranný limit, po jehož překročení se za ošetření neplatí, ze stávajících pěti tisíc na tři tisíce.
Ministr Julínek dokonce těsně před jednáním Sněmovny připustil, že je ochotný couvnout ještě dál a osvobodit děti do patnácti let od poplatků úplně.
Ve hře je také varianta, že by se snížil limit důchodcům nad 65 let. Započítávaly by se jim do něj i položky, které tam dosud nebyly, například vitaminy předepsané lékařem.
Chystá se zřejmě také kouzlení s poplatky za recept. Dosud pacienti platí třicet korun za položku na receptu, přičemž na něm mohou mít maximálně dva léky. Hýbat s těmito poplatky bude obzvlášť náročné. Třicet korun od pacienta se totiž pomocí speciální matematické funkce "rozpouští" v konečné ceně léku a lékárníci si v podstatě o tuto částku krátí marži.
Dvacet korun za recept?
Jeden z plánů byl, že se bude platit jen dvacet korun za celý recept. To by však podle ministerských úředníků zásadně narušilo regulační efekt: druhý lék by lékaři připisovali automaticky, aniž by ho nemocný vždycky nutně potřeboval.
Novým nápadem, jehož šance na úspěch jsou však zatím neodhadnutelné, je omezení poplatků pouze na léky, které pacientům hradí celé pojišťovna. Tím by ušetřili nejvíce důchodci. Bude se jednat o zrušení poplatků pro všechny důchodce. Také tady vyvstává podobný problém jako u placení za recepty. Pokud nebudou třicet korun platit senioři, kteří zdravotní péči využívají nejvíce, nebudou mít poplatky jako celek vůbec smysl. Ať už jednání ve Sněmovně či Senátu dopadnou jakkoli, v krajských nemocnicích a lékárnách se nejspíš platit nebude. Nebo lépe - nebudou muset platit ti, kdo nebudou chtít.
Nemocnice mají podle zákona povinnost peníze za ošetření vybírat, proto si sociálnědemokratičtí regionální politici vymysleli způsob, jak poplatky obejít. Za pacienty poplatky nemocnicím uhradí krajský úřad ze svého rozpočtu.
Rozhodnutí až příští rok
V každém kraji však může situace vypadat jinak. Někde chtějí sponzorovat úplně všechny věkové skupiny, jinde třeba jen děti a důchodce. Zatímco v některých nemocnicích si chtějí ponechat šedesátikorunové platby za hospitalizaci, v jiných zařízeních počítají jen s devadesáti korunami za návštěvu pohotovosti.
Proti těmto plánům, které diskriminují pacienty nekrajských zdravotnických zařízení, chce ministerstvo zdravotnictví zakročit. Rozdílnou praxi v krajských a ostatních lékárnách kritizují i lékárníci. Spoléhají na to, že se na příkladu Středočeského kraje, kde odpouštění poplatků politici v čele s Davidem Rathem rozjedou nejdříve, ukáže, že tento model nemůže fungovat. Jiné kraje chtějí za "své" pacienty začít platit až od února.
Automaty na poplatky tedy zatím ředitelé krajských nemocnic neruší. Jak to bude vypadat dál, se totiž rozhodne až během příštího roku.
***
* Co se dál chystá? Není jisté, jak to bude s vládou Mirka Topolánka dál. A místo šéfa resortu zdravotnictví je obzvlášť nahnuté. Pokud se přece jen Tomáš Julínek ve svém křesle udrží, plánuje převratnou novinku. Chce pacientům umožnit, aby si mohli připlácet za lepší péči. Dosud není legální si připlatit za nadstandard. Plánuje se, že by se mohlo připlácet za výběr lékaře a za rychlejší operaci. Tomu bude předcházet uzákonění maximálních čekacích lhůt na jednotlivé operace. Za peníze bude moci pacient přeskočit ostatní na čekací listině. Nebude se týkat vyšetření a operací, které jsou akutní a jejichž odložení by zapříčinilo zhoršení zdravotního stavu pacienta.
* Poplatky v krajích V krajských nemocnicích nastane od února pravděpodobně jiný režim než v ostatních zdravotnických zařízeních. Sociálnědemokratičtí hejtmani chtějí lidem odpouštět poplatky. Bude to tedy vypadat tak, že pacient, který nebude chtít zaplatit, podepíše smlouvu, že přijímá od kraje dar ve formě poplatku. Ten úřad uhradí krajské nemocnici. Záleží na jednotlivých koalicích v kraji, jak se rozhodnou poplatky konkrétně vyřešit. Poplatky by se nevybíraly ani v lékárnách, které spadají pod krajskou nemocnici.
* Průvodce bludištěm poplatků
Kdy a kolik se platí 30 korun - za návštěvu praktického lékaře, dětského lékaře, ambulantního specialisty, gynekologa, psychologa, logopeda a zubaře - za položku na receptu, přičemž na jednom receptu mohou být maximálně dva léky 60 korun - za pobyt v nemocnici či v léčebnách dlouhodobě nemocných - v lázních - v dětských léčebnách nebo ozdravovnách 90 korun - za ošetření na pohotovosti, týká se také zubní pohotovosti - tato částka se platí také tehdy, když lékař z pohotovosti navštíví pacienta u něj doma Kdy rozhodně neplaťte Za ultrazvuk neplaťte, i když váš gynekolog bude poplatek požadovat. Těhotné ženy jsou od poplatků osvobozeny. Objevily se dokonce případy, kdy si lékař účtoval dvojnásobnou částku s odůvodněním, že vyšetřuje dvě osoby. To je samozřejmě nesmysl. Neplatí rodiče chronicky nemocného dítěte, které musí na častá vyšetření. Týká se to například diabetu. Dítě v takzvané dispenzární péči je od poplatků osvobozeno. Neplatí se za recept na lék, který si zcela hradíte sami. Někteří gynekologové se snažili vydělat na pacientkách užívajících antikoncepci. Za takový recept nemá nikdo právo vybírat peníze. Pokud na pohotovosti absolvujete několik vyšetření, platíte 90 korun jen jednou. Neplatíte za odběr moči, rentgen ani například za magnetickou rezonanci. Neplatí se za preventivní prohlídku. Dárce krve nebo pacient docházející na dialýzu neplatí. Šedesátikorunový poplatek za pobyt v nemocnici nezaplatí také pacient, který je ošetřen pouze ve stacionáři nebo je mu poskytována jednodenní péče. Stejně tak neplatí ten, kdo jde na víkend domů na propustku. Kdo žádné poplatky neplatí Od regulačních poplatků jsou v současné době osvobozeny tyto skupiny lidí: občané v hmotné nouzi děti v dětských domovech a jiných ústavech lidé, kterým soud nařídil ústavní péči nemocní v karanténě a na infekčním oddělení, kteří se tam ocitnou na pokyn úřadů rodiče neplatí za novorozence v porodnicích za vyšetření neplatí lidé čekající na transplantace orgánů
Zdroj: Mladá Fronta DNES