Přeskočit na obsah

Poplatky skončí, města jsou ale proti

Cestou kraje nepůjdeme. Za lidi poplatky platit nemůžeme. Nemáme na to peníze. Tak vesměs reagovala města, která zřizují nemocnice, na informaci, že od února bude kraj hradit poplatky za pacienty ve svých nemocnicích a lékárnách. "Připravujeme výzvu městům a ostatním zřizovatelům nemocnic, aby následovali našeho příkladu, mohou to udělat i lékárny," říká liberecký hejtman Stanislav Eichler.

"Jsme dokonce ochotní poskytnout jim naši metodickou pomoc." Podle něj se tím, že regulační poplatky v krajských nemocnicích a lékárnách skončí ve všech krajích, alespoň částečně napraví nespravedlnost, která postihla od 1. ledna loňského roku všechny bez ohledu na věk a postavení.

"Navíc poplatky nešly do veřejných peněz, ale do kapes zařízení nebo soukromých osob," míní hejtman. Nekrajské nemocnice a lékárny ale zrušení poplatků jen někde považují za nesystémové a politicky nepřijatelné. Tvrdí, že jde o nekalou soutěž, která jim odláká pacienty. "Je to diskriminující," míní například vedoucí Lékárny Klášter v liberecké poliklinice Eva Nováková.

"Řada malých lékáren může zkrachovat." Za nereálnou považují výzvu kraje k následování zřizovatelé ostatních nemocnic v kraji. "Nevím, proč bychom měli ze své kasy hradit program sociální demokracie," diví se například starosta Semil Jan Farský.

"Navíc na to opravdu v rozpočtu peníze nejsou." Poplatky v semilské nemocnici představují tři miliony korun. "Jsou jiné věci, které potřebujeme a těžko na ně sháníme peníze," namítá Farský. "Za ty peníze postavíme dvě školní kuchyně, nebo moderní multifunkční hřiště s umělým povrchem či čtyři školní hřiště."

Podobně reagovali i představitelé dalších měst, kde nemocnice mají. "Je to nesystémový krok, podle mě je to politicky neprůchodné, i když jsme o tom ještě v rámci koalice nejednali," říká Petr Tulpa, starosta města Jablonce nad Nisou, které je zřizovatelem druhé největší nemocnice v kraji.

Poplatky tu představují částku 9,5 milionu korun. "Šly prokazatelně na modernizaci a vybavení nemocnice, pokud bychom je nemocnici sebrali, chyběly by jí, pokud bychom to platili, chyběly by zase v pokladně města," dodává Tulpa. "Osobně si myslím, že plošné zrušení poplatků není dobré. Rozhodně bych ponechal například taxu za pobyt v nemocnici nebo za návštěvu pohotovosti, která je v podstatě nadstandard."

Miliony v pokladně navíc nenajde ani město Turnov. Poplatky vybrané ve zdejší Panochově nemocnici představují částku 4,5milionu korun. "Pokud přijde výzva kraje písemně, předložím ji radě, ale pochybuji, že to projde," přiznala turnovská starostka Hana Maierová. "Rozpočet máme velmi napjatý, prodáváme dokonce majetek města, abychom naplnili potřeby města."

Na poplatky vyčlenil Liberecký kraj v letošním rozpočtu 36 milionů korun. Vloni ale nemocnice vybraly 45 milionů. Podle libereckého hejtmana ale peníze chybět nebudou. "Počítáme, že stanovenou částku ani nevyčerpáme," domnívá se Eichler.

"Podle nás je jen otázka jednoho či dvou měsíců, než budou poplatky zrušeny zákonem." Současná verze počítá s tím, že kraj bude hradit poplatky za pacienty s trvalým bydlištěm v Libereckém kraji. "U pacientů z jiných krajů se vyrovnáme s krajem, kde bydlí."

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…