Poplatky u lékaře se mění, uleví se rodičům dětí
Dva miliony dětí do osmnácti let nebudou platit poplatky u lékaře - u praktika ani u specialisty. Úlev se dočkají i důchodci. Změny prosadila vláda, která ustála tlak na úplné zrušení poplatků.
"Je to dobrý kompromis. I když to bude stát tři miliardy korun, o něž se vybere méně na poplatcích, a v tom, co ušetří pojišťovny," řekla včera ministryně Daniela Filipiová.
Její kolega z ODS Boris Šťastný přišel také s návrhem, jenž by měl vyřešit chaos, který vznikl, když ČSSD prosadila odpouštění poplatků v krajských nemocnicích. Navrhuje, aby poplatky vybíraly pojišťovny a pacient je platil jen jednou za čtvrt roku.
V bitvě o zdravotní poplatky vláda těsně vyhrála nad opozicí a nakonec je uhájila. Musela však ustoupit rebelům v koalici, kteří si vymohli, aby už poplatky u praktického lékaře neplatily děti.
Těsný výsledek hlasování ve Sněmovně nakonec vyvolal prudkou hádku mezi ČSSD a komunisty.
Důvod? Vláda prosadila svou jen těsně a socialisté obvinili komunisty, že to zavinili, protože jejich poslankyně Miloslava Vostrá nepřišla na hlasování. Vládním lidovcům totiž chyběl Tomáš Kvapil, který stále leží v nemocnici po mozkové mrtvici.
"Jsou to znovu komunisti, kteří pomohli koalici. Tady přitom nejde o život v případě poslance Kvapila," křičel na komunisty místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD. "Je ve vážném zdravotním stavu a slušnost patří k politice," zdůvodnil postup komunistů jejich předseda Vojtěch Filip.
Ostatně socialisté neměli pravdu, když se včera rozčilovali. I kdyby Vostrá na hlasování byla, vláda by ho vyhrála. Na straně vlády bylo 99 poslanců, její návrh, který u lékaře částečně ulevil dětem i důchodcům, nepodpořilo 96 poslanců ČSSD a KSČM a s nimi také občanský demokrat Vlastimil Tlustý.
V parlamentu v té chvíli kromě Kvapila a Vostré chyběl ještě premiér Topolánek, který musel odjet do zahraničí.
Na sociálních demokratech bylo včera patrné velké zklamání, že se jim nepodařilo zrušit poplatky ve zdravotnictví úplně. Zdánlivě k tomu měli velmi blízko.
Už jednou se jim to v prosinci ve Sněmovně povedlo, ale vládní koalice se z těžkého úderu vzpamatovala a dokázala se domluvit na kompromisu, který ruší část poplatků pro děti, ale samotný princip - tedy že mají pacienti vědět, že zdraví něco stojí, a musí si za ně připlatit - hlasování v parlamentu přežil.
"Jsem ráda. Smysl poplatků se jasně ukázal. Snížila se návštěvnost u lékaře, zamezilo se plýtvání léky," řekla včera MF DNES ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová.
Socialisté to vidí jinak. "Je to prohra především pro všechny těžce nemocné, důchodce a rodiny s dětmi," prohlásil David Rath. To, že děti a důchodci budou nově za rok u lékaře platit maximálně 2 500 korun, podle ČSSD nestačí.
A šéf strany Jiří Paroubek hlásí: "Návrh zrušit zcela poplatky dáme znovu."
Půjdou poplatky pojišťovnám? Rozhodnutí poslanců, které ještě musí potvrdit prezident, nebude mít zřejmě žádný vliv na to, že ČSSD v krajích pacientům poplatky v krajských nemocnicích "odpouští" a platí je za ně. Krajských nemocnic je asi třetina v zemi.
Poslanec ODS Boris Šťastný proto včera představil návrh, který by měl chaos s vybíráním poplatků vyřešit. "Jde o to, aby poplatky vybíraly přímo zdravotní pojišťovny, a to jednou za čtvrt roku," řekl MF DNES Šťastný.
Svůj návrh už dal ministryni Filipiové a všem kolegům z klubu ODS, aby ho mohli zvážit. První reakce Filipiové je zdrženlivá. "Bylo by to administrativně náročně pro zdravotní pojišťovny," míní.
ČSSD chce při svém tažení proti poplatkům teď využít toho, že je v některých krajích v koalicích s ODS a s lidovci. Návrh na zrušení poplatků teď znovu podá některý z krajů a podle reakce vládních poslanců se ČSSD rozhodne. "Bude to prubířský kámen budoucnosti řady krajských koalic," pohrozil Paroubek. Koalici s ODS či s lidovci mají socialisté v sedmi krajích.
Zdroj: Mladá Fronta DNES