Porodnice: podle státu málo dětí
Vyškovské porodnici hrozí zavření. Vykázaná porodnost šesti set dětí ročně totiž není podle ministerstva zdravotnictví dostatečná pro její zachování.
Ředitelka nemocnice Věra Seidlová hodlá o porodnici v okresním městě bojovat. Stejné hlasy se ozývají od zřizovatele nemocnice, kterým je kraj.
Pomyslný Damoklův meč visí na vyškovskou porodnicí kvůli nízké porodnosti. "Oficiální hranice zatím není, ale podle hlasů odborné veřejnosti by porodnice, které zůstanou zachované, měly mít sedm až osm set porodů, což nesplňujeme," uvedla ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová.
Hlavním argumentem pro uzavření porodnic je podle ministerstva zdravotnictví zachování kvalifikace doktorů alespoň dvěma porody denně. To ovšem odmítá primář gynekologickoporodnického oddělení vyškovské porodnice Josef Eim.
"Už dva roky vystupuji zásadně proti zavírání menších porodnic. Myslím, že by se měla hodnotit především kvalita porodů, a ne jejich počet. Navíc existuje spousta argumentů, které mluví naopak proti velkým porodním ústavům, kde jsou například problémy s příliš anonymním přístupem," upozornil Eim.
Ředitelka odmítá rušení porodnice i s ohledem na to, že nedávno skončila velká rekonstrukce. "Před pěti lety jsme zrekonstruovali porodnici, která dnes nabízí všechny moderní metody porodů. Pokud porodnici zavřou, půjde investice vniveč," vysvětlila Seidlová.
Za zachování porodnice se staví i Jihomoravský kraj.
"Krajský úřad nebude nečinně přihlížet zavření vyškovské porodnice. Uděláme všechno pro to, aby se to nestalo. Rozhodnutí ovšem bude na ministerstvu zdravotnictví a lékařích, naší jedinou pákou je vyjednávaní před přijetím plánovaného opatření," podotkl krajský radní zodpovědný za zdravotnictví Oldřich Ryšavý.
Také vedení Vyškova by rušení porodnice rozhodně neuvítalo.
"Bylo by neštěstí, kdyby byla porodnice zavřená, protože jde o moderní zařízení, které spolklo velké množství peněz. Sice nejsme zřizovatelem nemocnice, ale pokud budeme mít možnost ji nějak podpořit, určitě to uděláme," uvedl vyškovský starosta Jiří Piňos.
Jednání s odpovědnými lidmi jsou v současnosti jedinou cestou, jak situaci kolem porodnice vyřešit. "Prostřednictvím zřizovatele budeme příští rok jednat na krajské pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny. Také řešíme možnost spolupráce s brněnskou fakultní nemocnicí, která by nemusela nápor rodiček ze zrušených porodnic unést," vysvětlila ředitelka.
Právě jednání s pojišťovnou je pro nemocnici klíčové s ohledem na její budoucí ekonomickou soběstačnost. "Pokud se nám podaří uzavřít smlouvu s pojišťovnou na péči při současných číslech, nebude z ekonomického hlediska žádný problém porodnici dál provozovat, jsme na tom v tomto ohledu dobře," ujistila Seidlová.
Podobně situaci vnímá i primář gynekologicko-porodnického oddělení Eim.
"Porodnice nemá ekonomické problémy. Pokud se ministerstvo rozhodne ji zrušit, půjde čistě o politické rozhodnutí," myslí si Eim.
Rušení porodnice odmítají i matky, které s ní mají dobré zkušenosti.
"Rodila jsem ve Vyškově už dvakrát, podruhé to bylo loni v únoru. V porodnici jsem byla spokojená, líbilo se mi tam se vším všudy. Myslím, že je dobře, že v okresním městě porodnici máme, stoprocentně by měla zůstat zachovaná," uvedla Radka Valentová z Vyškova.
Také Vyškovanka Magdaléna Pišlová porodnici chválí. "Já osobně jsem sice rodila v Brně, ale myslím, že tu má porodnice dobrou péči o matky, kamarádka tady rodila a byla spokojená. Rozhodně by byla škoda, kdyby ji ministerstvo zdravotnictví zrušilo jen proto, že se tu ročně narodí o něco málo méně dětí, než je kvóta těch osmi set porodů," řekla Pišlová.
-------
zdroj: Vyškovský deník
Zdroj: Vyškovský deník