Poslance čekají desítky zákonů
Návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v porodnici, předloha nového policejního zákona, rozhodnutí o zvyšování penzijního věku a řada dalších bodů čeká poslance ve středu na pokračujícím jednání sněmovny. Socialisté kromě toho chtějí schůzi k případnému umístění amerického radaru v Brdech. Zřejmě by se při ní pokusili prosadit usnesení, jímž by dolní komora kabinet vyzvala, aby rozhovory s USA přerušil.
Schůzí o radaru by měla sněmovna v 09:00 začít. Koalice se ji ale zřejmě pokusí zablokovat tím, že vládní poslanci zabrání schválení jejího programu. "Rádi bychom zítra (ve středu) schválili všechny zákony, na které se čeká. Tedy předpokládám, že nebudeme chtít trávit celý den zase planými diskusemi," řekl dnes ČTK šéf klubu ODS Petr Tluchoř.
Revoltující zelené poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová ale zatím nevědí, jak se ve středu postaví k návrhu opozice diskutovat o výstavbě radaru. Zubová uvedla, že se rozhodne až potom, co zjistí, jak přesně bude návrh ČSSD znít. Sociálnědemokratický šéf zahraničního výboru Jan Hamáček chce navrhovat usnesení, jímž by sněmovna vládu vyzvala k zastavení jednání s USA do doby, než se vyjasní, zda má radar širokou podporu ve Spojených státech, a jaké jsou možnosti jeho propojení se systémem NATO.
Některé poslanecké kluby svou strategii definitivně doladí až ve středu ráno. Sociální demokraté se sejdou poprvé od doby, kdy jejich řady opustil Petr Wolf. ČSSD přišla od předloňských voleb již o čtvrtého poslance, stranické špičky za tím vidí tlak ODS a hovoří o korupci. Občanští demokraté ale obvinění odmítají. Podle nich zákonodárci z ČSSD odcházejí kvůli špatné atmosféře v nejsilnější opoziční straně.
Wolf je momentálně na zahraniční služební cestě, ze stejného důvodu by však ve středu mělo ve sněmovně chybět také několik dalších opozičních i koaličních poslanců.
Přesné rozložení sil a názorů ukáže až hlasování. Místopředseda klubu ČSSD David Rath ale počítá spíš s tím, že koalice zkusí jednání o radaru zablokovat. Jak by na to ČSSD zareagovala a zda by třeba nesáhla k obstrukcím, nechtěl upřesnit. "Poradíme se," řekl ČTK.
Ať už se dolní komora s "radarovou schůzí" vypořádá jakkoli, kromě ní ji čekají ještě tři další schůze, v jejichž rámci mají poslanci schvalovat desítky norem. Předpokládalo se sice, že touto dobou už dolní komora jednat vůbec nebude, v minulých týdnech ale nabrala časový skluz. Ochromily ji spory koalice a opozice o složení parlamentních výborů, řada novel a zákonů tak na rozhodnutí stále čeká.
Patří sem například návrh zrušit poplatky za pobyt novorozenců v porodnici. Jde o novelu, na které se nakonec shodla celá koalice. Opozice chce ale podstatně víc a navrhuje, aby neplatili ani lidé do 18 let, penzisté a sociálně slabí. Hlasování o opozičních požadavcích tak otestuje schopnost koalice dodržet svou vlastní dohodu, podle níž by v této fázi měli být osvobozeni jen novorozenci, dárci orgánů a lidé, jimž léčbu nařídil soud. Zatím se zdá, že vládní tábor by mohl tento koaliční kompromis držet. Někteří poslanci zelených a lidovec Ludvík Hovorka ale dávají najevo, že do budoucna budou i oni navrhovat, aby byly od poplatků osvobozeny podstatně širší skupiny obyvatel.
Kromě poplatků čeká na sněmovnu mimo jiné i novela, podle níž by se měl dál zvyšovat penzijní věk tak, aby po roce 2030 dosáhl 65 let. Podle vládní předlohy by možnost jít dřív do penze měly mít i po roce 2030 nadále matky dvou a více dětí. Novela zřejmě také rozšíří možnosti odchodu do předčasné penze.
Dolní komora má rozhodnout kromě jiného také o tom, jaká nemocenská se bude v prvních třech dnech nemoci na podzim vyplácet. Ústavní soud totiž ke 30. červnu zrušil část vládní reformy, podle níž nemocní od ledna v prvních třech dnech stonání žádné nemocenské dávky nedostávají. Od července proto budou pobírat 60 procent vyměřovacího základu. Ministr práce Petr Nečas (ODS) navrhl, aby od září dostávali 25 procent základu, podle opozice to má být víc.
Dalším očekávaným bodem je návrh nového zákona o policii. Poslanci budou v jeho rámci hlasovat například o pokutách za různé přestupky, o tom, zda má mít policie možnost používat elektrické paralyzéry, a také o rozsahu pravomoci obecních a městských policií zasahovat do silničního provozu.
Zdroj: ČTK