Přeskočit na obsah

Poslanci vytáhli proti Chrenkově pojišťovně

Část lidovců vyzvala ministryni, ať nepovolí sloučení Agelu a HZP

Praha - Lidovečtí poslanci Michaela Šojdrová, Ludvík Hovorka a Jiří Carbol zaslali ministryni zdravotnictví Daně Juráskové dopis, v němž ji žádají, aby nepovolila sloučení Zdravotní pojišťovny Agel a Hutnické zdravotní pojišťovny (HZP). Třinecký podnikatel Tomáš Chrenek, který pojišťovnu Agel založil, na to chce reagovat žalobou.

"Celou věc ihned předáváme právníkům, kteří toto nehorázné prohlášení začnou řešit," sdělil ČTK v reakci na zmíněný dopis Chrenkův mluvčí Tomáš Želazko. Podle zmíněných lidoveckých poslanců by sloučení znamenalo řadu rizik pro lidi v Moravskoslezském a Zlínském kraji i pro celé české zdravotnictví. Text jejich dopisu ČTK poskytl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek.

Zdravotní pojišťovna Agel má zhruba 60.000 pojištěnců. O jejím sloučení s HZP rozhodly v dubnu správní rady obou pojišťoven. Fúzi musí schválit ministerstva zdravotnictví a financí.

Lidovečtí poslanci se obávají, že v době ekonomické krize by mohlo vybrané pojistné od pacientů sloužit jako přechodné řešení nedostatku peněz na účtech jiných společností Chrenkova koncernu. "Prohlášení těchto lidovců je zcela lživé, tendenční a vykazuje jednání, že jsou zkorumpováni lobbistickými skupinami," uvedl Želazko.

Podle něj vlastní Tomáš Chrenek významné akcionářské podíly v desítkách společností. "Třinecké železárny, Moravia Steel nebo jejich dceřiné firmy jsou v posledních letech neustále ziskové. I přes celosvětovou krizi v druhé polovině roku společnosti Třinecké železárny či Moravia Steel loni vytvořily zisk po zdanění přesahující 1,2 miliardy korun. Také za první letošní čtvrtletí zaznamenávají kladné hospodaření a i zdravotní holding AGEL od svého vzniku vykazuje kladné hospodářské výsledky," uvedl Želazko.

Majoritní akcionář Třineckých železáren Chrenek má v hutní skupině Moravia Steel čtvrtinový podíl. Zároveň je většinovým vlastníkem zdravotnické skupiny AGEL a energetického holdingu Enias, jehož prostřednictvím ovládal zkrachovalou firmu Moravia Energo. Její dluhy se blíží čtyřem miliardám korun a podle médií Chrenkovy firmy ztrácejí důvěru věřitelských bank.

Lidovečtí poslanci zároveň ve svém dopisu ministryni zdravotnictví upozornili i na politický aspekt případného rozhodnutí o sloučení obou pojišťoven. "Považujeme za zcela nevhodné, aby v krátkém období, kdy má vláda s několikaměsíčním mandátem za úkol především dovést zemi k předčasným volbám, docházelo na základě mezer v zákoně... k zásadním a nevratným změnám systému financování zdravotnictví," píšou poslanci v dopise adresovaném Juráskové.

Skupinu Agel tvoří zdravotní pojišťovna, deset nemocnic a další zdravotnická zařízení a je označována za největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

ČTK

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Prevence a terapie srdečního selhání

23. 4. 2024

Srdeční selhání je heterogenní klinický syndrom různých etiologií, jehož diagnostika a léčba se v posledních letech značně posunula. „Vzhledem k…